sekretari Amerikan i Shtetit

Zëvendës-Sekretari Amerikan i Shtetit tregon kur largohet Donald Lu nga Shqipëria - Aktualitet
Aktualitet19 Maj 2018, 10:10

Zëvendës-Sekretari Amerikan i Shtetit tregon kur largohet Donald Lu nga Shqipëria

Shkruar nga Pamfleti
Zëvendës-Sekretari Amerikan i Shtetit tregon kur largohet Donald Lu

Zëvendës-Sekretari Amerikan i Shtetit tregon kur largohet Donald Lu nga Shqipëria

Ambasadori amerikan Donald Lu do të largohet këtë verë nga Shqipëria. Një gjë të tillë e konfirmon edhe Zëvendës-Sekretari amerikan në detyrë, Mathew Palmer.

Në një prononcim për Mapo, i pyetur mbi ndryshimin e mundshem te politikës së SHBA ndaj Shqipërisë, Palmer përgjigjet se përparesitë e politikës së Washington-it do të jenë të njëjta.

Ndër to ai liston edhe mbështetjen e Reformës së Gjyqësorit, luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar dhe ndaj ekstremizmit të dhunshëm.

Zyrtari i Departamentit të Shtetit thotë se për emrin e ambasadorit të ri duhet pyetur në Shtëpinë e Bardhë.

Donald Lu e ka marrë detyrën e ambasadorit amerikan në Shqipëri në vitin 2014. Ai do të mbahet mend si njeriu që arriti të miratonte Reformën në Drejtësi me konsesuesin e plotë nga të gjitha palët politike si dhe me angazhimin e ambasadores së Bashkimit Europian në Tiranë, Romana Vlahutin.

Ai zëvendësoi në detyrë paraardhësin e tij, Alexandër Arvizu.

 

Aktualitet Ambasadori amerikan Donald Lu Mathew Palmer Zëvendës-Sekretari amerikan