Aktualitet20 Qershor 2024, 13:35

Alibeaj u largua nga grupi i PD, Frrok Çupi: Kuptoi që me Berishën nuk mund të ketë më parti

Shkruar nga Pamfleti

Alibeaj u largua nga grupi i PD, Frrok Çupi: Kuptoi që me

Analisti Frrok Çupi thotë se Enkelejd Alibeaj, i cili u largua nga Grupi Parlamentar i PD, e ka kuptuar se me Sali Berishën, nuk mund të ketë Parti Demokratike.

Në një intervistë për “Tirana Live”, Çupi u shpreh se me Berishën, Partia Demokratike nuk funksionon

“Ka shënuar një herë të para, brenda PD. Kemi pasur largime, lëvizje, shkelje të betimeve, ky është një moment ndryshe prej të tjerëve, momen ti kur një deutet del prej të dyja palëve dh ehyn në mes. I krijon shansin PD, ose një lloj lakmuesi në PD, nëse PD është në gjen dje ta pranojë vijën e mesme. Rrezikon mandatin. Vihjet në pikëpyetje nëse në anëtarësi ka demokratë, nëse ka PD që mund të ekzistojë. Por PD pa mendim indipendent, nuk mund të ketë. Ka rrisqe shumë të mëdha. PD ka histori që këta persona, njerëz të pavarur i ka linçuar, gati i kanë çuar në litar, vetëm se nuk kanë. Është braktisje për Bashën, por është mosdakordësi me Berishën. Ai ka kuptuar se çfarë është Sali Berisha. Alibeaj, mesa kuptohet, është shumë i ashpër me sjelljet e tij antikomuniste, por është dhe kundër Sali Berishës, sepse ka kuptuar që nuk mund të ketë PD me Sali Berishën.

Ka një meritë tjetër, e mbajti PD kur Basha mingonte, e mbajti me shpirt nëpër dhëmbë, pa bërë gabime, nuk bëri lëshime në politikën ndaj SHBA. Kjo varet nga personalitetet. PD ka filluar të linçojë indipendenet, menjëherë pas themelimit. Nuk kanë ngelur vlerat. Problemi i PD nuk është as Sali Berisha, nuk ekziston më Sali Berisha, problemi është individualiteti që mungon, dobia ndaj vendit, mea culpa ndaj vendit”, theksoi ai.