Aktualitet25 Shtator 2023, 22:46

“Operacioni special në Banjskë vijon”, Lala: I gjithë fshati konsiderohet vendngjarje

Shkruar nga Pamfleti

“Operacioni special në Banjskë vijon”, Lala: I gjithë

Gazetarja Klodiana Lala ka folur lidhur me ngjarjen e rëndë të ndodhur ditën e djeshme në veri të Kosovës, ku u vra efektivi i policisë, Afrim Bunjaku.

Lala thotë se gjithçka ka nisur në orën 2:34 të 24 Shtatorit, ku ka pasur shkëmbim të vazhdueshëm zjarri mes forcave policore të Kosovës dhe anëtarëve të grupit kriminal serb.

Klodiana Lala: Zanafilla e ngjarjes është në orën 02:34 të ditës së dielë, në kryqëzimin e  vogël të Banjskës ishin vendosur dy kamionë pa targa dhe nuk lejonin hyrje-daljet. Me të parë këtë situatë, policia është afruar.  Afrim Bunjaku ishte rreshter rendi. Duke parë situatën që mund të ishte e ngjashme me atë që kishte ndodhur më herët, forcat policore janë afruar pranë manastirit. Janë gjendur përballë një breshërie armësh dhe granatash, ai mbeti i plagosur rëndë dhe më pas u shpall i vdekur në spital. Duke qenë të papërgatitur për t’i bërë ballë një sulmi të tillë, policia është tërhequr dhe disa minuta më vonë janë nisur drejt vendit të ngjarjes Forcat Speciale, pikërisht kjo diferencë kohe është shfyrtëzuar nga anëtarët e grupit terrorist, mendohet se kanë marrë pjesë në luftime të mëhershme.

Thuhet se ka armë të policisë së Kosovës, të vitit 2021. Forcat Speciale kanë rrethuar manastirin, kanë qenë 50 pelegrinë brenda, persona që lëvizin në manastire të ndryshme. Në momentin që është rrethuar manastiri, policia ka përdorur gaz lotsjellës dhe ka pasur shkëmbim zjarri mes policisë dhe grupit të armatosur. Më pas është rrethuar gjithë perimetri i manastirit, gjatë përplasjes. E kam pyetur ministrin e Brendshëm dhe nuk ka një përgjigjie të saktë për operacionin, mendohet që mund të ketë dhe të tjerë të vrarë, por zyrtarisht janë 3 të vrarë. Pasi janë vrarë disa prej pjesëtarëve, të tjerët janë të pagjetur, vetëm 3 trupa janë në morg. 6 të tjerë janë duke u mjekuar në një spital në Novi Pazar dhe ministri i Brendshëm ka bërë thirrje që të dorëzohen.

Gazetarja thekson se operacioni i kontrollit po vijon ende dhe se i gjithë fshati konsiderohet vendngjarje.

-Forcat Speciale patën rezistencë për të hyrë në manastir?

Klodiana Lala: Ka pasur shkëmbim zjarri gjatë gjithë kohës, por qëllimi kryesor ka qenë të minimizohej humbja e jetëve njerëzore sepse siç ju thashë brenda manastirit ishin rreth 50 pelegrinë dhe janë lëvizur mesditën e sotme me një autobus për t’u larguar sepse fshati konsiderohet i gjithi një vendngjarje dhe po zgjat jashtë mase kontrolli. Dhe në këto momente që unë kam folur me një nga zyrtarët e policisë së Kosovës është duke vijuar ky aksion dhe konsiderohet mjaft i rrezikshëm dhe special për mënyrën si po zhvillohet, sepse është vendngjarje e shtrirë që nga hyrja e fshatit e deri në kufi me Kosovën.