Bota 7 Prill 2023, 10:51

Anëtarësimi i Suedisë në NATO, Hungaria bllokon procesin: Marrëdhëniet tona janë në pikën më të ulët

Shkruar nga Pamfleti

Anëtarësimi i Suedisë në NATO, Hungaria bllokon procesin:

Shefi i shtabit të kryeministrit hungarez, Viktor Orban, Gergely Gulyas ka deklaruar se marrëdhëniet midis Suedisë dhe Hungarisë janë në një pikë të ulët.

Mediat e huaja raportojnë se kjo vjen pasi Suedia kërkon mbështetjen e Hungarisë për ofertën e saj për t'u anëtarësuar në NATO.

Gergely Gulyas, ka përsëritur shqetësimet e Hungarisë në lidhje me ofertën e Suedisë në NATO, të cilat ai thotë se janë të njëjta nga qeveria hungareze. Më tej ai përmendi bashkimin e fundit të një padie kundër Hungarisë nga Suedia dhe Finlanda si përkeqësim të mëtejshëm të këtyre shqetësimeve.

Sipas tij, në një situatë të tillë uniteti i NATO-s është i një rëndësie të madhe dhe nuk është "e dobishme nëse futemi në NATO me debate dypalëshe".

Kujtojmë se Finlanda u anëtarësua kohët e fundit në NATO, duke bërë që presidenti amerikan Joe Biden t'i bëjë thirrje Turqisë dhe Hungarisë që të përfundojnë proceset e tyre të ratifikimit për anëtarësimin e Suedisë në NATO "pa vonesë". Procesi i ratifikimit të Hungarisë ngeci në parlament në korrik, pasi Orban akuzoi të dy vendet për përhapjen e “gënjeshtrave” për gjendjen e demokracisë në Hungari.

 

hungari suedi nato anetaresim