Bota30 Mars 2023, 22:04

Arrestimi i gazetarit të WSJ, Blinken thirrje amerikanëve: Nëse jeni në Rusi, largohuni menjëherë!

Shkruar nga Pamfleti

Arrestimi i gazetarit të WSJ, Blinken thirrje amerikanëve: Nëse

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka reaguar pas arrestimit të gazetarit amerikan të “Wall Street Journal”, Ivan Gershkoviç në Rusi, nën akuzat për spiunazh.

Nëpërmjet një postimi në Facebook, Blinken u ka bërë thirrje amerikanë që të mos udhëtojnë drejtë Moskës ndërsa atyre që ndodhen në Rusi ju bëri thirrje që të largohen.

Jemi thellësisht të shqetësuar për njoftimin e Rusisë se ka arrestuar një gazetar shtetas amerikan. Prioriteti më i lartë i yni është siguria e qytetarëve amerikanë jashtë vendit. Nëse jeni një shtetas amerikan që jetoni ose udhëtoni në Rusi, ju lutemi largohuni menjëherë’, kjo ka qenë thirrja e Blinken.

Shtëpia e Bardhë shprehu gjithashtu “shqetësimin e thellë” për arrestimin e gazetarit.

Me vendim gjykate ai është lënë në burg për dy muaj dhe nëse shpallet fajtor, dënimi mund të arrijë deri në 20 vjet. Gjyqet për spiunazh zhvillohen me dyer të mbyllura dhe lirimet janë shumë të rralla.

shba amerikanët rusi