Aktualitet13 Shkurt 2024, 12:07

Bie demagogjia e Edi Ramës, pse shqiptarët nuk i kanë asnjë borxh Italisë për emigrantët

Shkruar nga Pamfleti

 

Bie demagogjia e Edi Ramës, pse shqiptarët nuk i kanë asnjë
Edi Rama dhe Giorgia Meloni

Narrativa e “mirëseardhjes” synon të nxisë mitin e vjetër të Italisë si “shpëtimtarja” e shqiptarëve. Ky mit shërben për t'i bërë shqiptarët të ndihen fajtorë dhe borxhli ndaj shtetit italian dhe në të njëjtën kohë për të fshehur e harruar shfrytëzimin që i është nënshtruar shumica e tyre.

Arsyetimi i Edi Ramës për marrëveshjen e emigrantëve me Italinë se shqiptarët i kanë borxh historik Italisë bazohet në një keqinterpretim të historisë.

Protokollet e nënshkruara nga kryeministri shqiptar Edi Rama dhe ajo e Italisë Giorgia Meloni nëntorin e kaluar, me të cilat qeveria në Tiranë do të lejojë Italinë të ndërtojë kampe për emigrantët në territorin shqiptar, kanë gjeneruar reagime të ndryshme negative.

Çështja përmban disa tipare politikisht të rrezikshme dhe moralisht të ulëta që meritojnë vëmendje. Njëri është arsyetimi i dhënë nga Rama për të justifikuar marrëveshjen. Sipas tij, arsyeja kryesore e dhënies së territorit kombëtar është një gjoja “borxhi” që shqiptarët kanë ndaj Italisë për mënyrën se si i priti në fillim të viteve 1990. Dokumentet arkivore tregojnë se “mirëseardhja” e Italisë ishte një politikë jetëshkurtër që u shërbente interesave të kushtëzuara shtetërore.

Migrimi në Itali fillon në vitet 1980

Pas përfundimit të marrëdhënieve me Kinën në fund të viteve 1970, Shqipëria komuniste u hap me shtetet e Evropës Perëndimore si Italia. Vendet u shtynë të bashkëpunojnë për arsye të kundërta. Për shqiptarët ishte një çështje domosdoshmërie ekonomike. Për Italinë ishte një mjet për të zgjeruar ndikimin e saj në Ballkan. Të dhënat arkivore tregojnë se mbi 2000 italianë kanë udhëtuar drejt Shqipërisë në vitin 1983 si turistë, gazetarë, biznesmenë, profesionistë dhe diplomatë. Italianë dhe evropianë të tjerë evropianë u panë në Tiranë, Durrës dhe në vende të tjera turistike. Në atë kohë, si sot, regjimet e lëvizshmërisë ishin asimetrike. Për italianët ishte më e lehtë të shkonin në Shqipëri sesa anasjelltas.

Shqiptarët e parë që arritën në numër të madh në Itali erdhën nga Kosova. Në prill 1984, gazeta e krahut të djathtë “Il Tempo” raportoi se autoritetet italiane kishin dhënë azil për shumë emigrantë nga Evropa Lindore, shumica e të cilëve, 444, vinin nga Shqipëria.

Ministri i Jashtëm shqiptar Reis Malile ka përgënjeshtruar informacionin, duke pohuar se ata nuk kanë ardhur nga Shqipëria, por nga Kosova, ku janë persekutuar. Ata deklaruan se kishin lindur në Shqipëri sepse kishin frikë se do të ktheheshin mbrapsht, duke pasur parasysh marrëdhëniet e mira midis Romës dhe Beogradit. Ngjarje të ngjashme u regjistruan në nëntor të vitit 1988, kur 43 kosovarë të pritur në kampin e refugjatëve të Capua-s deklaruan me origjinë shqiptare.

Ndryshe nga qytetarët jugosllavë, shqiptarët nuk mund të merrnin viza nëse nuk kishin arsye të forta familjare ose profesionale. Kalimi i kufirit ilegalisht ishte i rrezikshëm sepse shteti reagoi me egërsi. Megjithatë, me vdekjen e diktatorit shqiptar Enver Hoxha në prill 1985, njerëzit u bënë më të guximshëm. Më 12 dhjetor 1985, gjashtë anëtarë të familjes Popa, katër gra dhe dy burra, i shmangën kontrollit dhe hynë në ambasadën italiane, ku kërkuan azil politik. Ngjarja provokoi një krizë diplomatike. Autoritetet shqiptare deklaruan se Popa ishin ish-bashkëpunëtorë fashistë dhe nazistë dhe kërkuan që Italia të hiqte dorë prej tyre. Italianët nuk pranuan. Ministri i Jashtëm Giulio Andreotti përmendi mbrojtjen e "të drejtave të njeriut" si arsyen kryesore të refuzimit.

Situata qëndroi e tensionuar për muaj të tërë, pasi autoritetet shqiptare nuk lejuan që Popa të shkonte në Itali. Makinat e diplomatëve italianë u kontrolluan dhe u përndoqën nga frika se Popa mund të shpëtonte. Disa politikanë italianë donin një qëndrim më të vendosur nga qeveria e tyre. Eksponentët e Movimento Sociale Italiano neofashiste, MSI, e cila tashmë quhet “Fratelli d'Italia”, donin të prishnin marrëdhëniet diplomatike me Shqipërinë, sepse kjo nuk lejonte që Popa të emigronte në Itali. Popa jetoi në ambasadë për gati pesë vjet. Më në fund ata u autorizuan për t'u larguar në maj të vitit 1990. Kjo frymëzoi shumë shqiptarë për të hyrë në ambasadat e huaja në korrik 1990.

Familja Popa e solli çështjen e të drejtave të njeriut në Shqipëri në qendër të vëmendjes në Itali. Në vitin 1987, shoqatat italiane dërguan peticion në Tiranë duke kërkuar lirimin e të burgosurve politikë dhe futjen e lirive të tjera. Kjo atmosferë politike mund të ketë inkurajuar të tjerët të kërkojnë strehim në shtetin fqinj. Në gusht të vitit 1988, një këngëtare lirike që studionte në Konservatorin e Torinos njoftoi ambasadën se kishte vendosur të qëndronte në Itali, sepse donte të martohej me një italian. Në fund të shtatorit 1988, Elvira Gjezi, e cila më pas u bë e njohur me pseudonimin e saj Elvira Dones, u zhduk nga hoteli i saj në Milano. Ajo ishte atje për të marrë pjesë në një panair filmi me kolegët e kompanisë së prodhimit të filmave Kinostudio.

Tendencat migratore në Adriatik rrallë kanë qenë një proces i njëanshëm: njerëz nga vende të ndryshme përpiqeshin të hynin në Shqipëri. Për shembull, në gusht 1982, një djalë 15-vjeçar nga Maroku u fsheh brenda një anijeje shqiptare në portin e Nadorit dhe zbarkoi në Durrës. Në fund të viteve 1980, disa italianë donin të transferoheshin në Shqipëri për arsye politike. Autoritetet shqiptare i panë këto kërkesa të sikletshme dhe i refuzuan.

Në fund të viteve 1980, punëtorët në portin e Durrësit hapën rrugën për migrimin me anije të viteve 1990. Në shkurt dhe mars 1987, dy marinarët e anijeve Teuta dhe Korabi zbarkuan në portin e Ravenës dhe u larguan me vrap. Qeveria e Tiranës u kërkoi italianëve t'i kthenin. Italianët e shpërfillën kërkesën. Më vonë ata informuan qeverinë shqiptare se marinarët kishin emigruar në SHBA. Më 20 dhjetor 1988, punëtorët në portin e Ravenës gjetën një burrë të fshehur brenda anijes shqiptare 6 Shkurti . Ai kishte një pasaportë me vete. Punëtorët denoncuan ekuipazhin e anijes sepse e detyruan burrin të kthehej në bord pasi kishte zbritur. Policia e pyeti burrin se çfarë ndodhi. Burri ndoshta ishte kërcënuar nga ekuipazhi i anijes dhe u përgjigj se kishte rënë aksidentalisht poshtë kuvertës sepse ishte i dehur. Autoritetet italiane lejuan që anija të kthehej me njeriun në bord.

Më 6 janar 1989, nëntë persona rrëmbyen varkën Dukati dhe u nisën drejt bregdetit italian. Plani u realizua nga kapiteni Enver Meta dhe marinari Bardhyl Vogli. Rrëmbyesit sekuestruan shtatë anëtarë të ekuipazhit që nuk donin të migronin dhe i mbajtën në robëri për të gjithë udhëtimin. Pasi mbërritën në Brindizi, ata aplikuan për azil politik. Qeveria shqiptare u përpoq të bindte autoritetet italiane që të lironin të arratisurit, duke i paraqitur ata si terroristë, shpërndarës droge dhe mafioz. Megjithatë, vetëm njëri prej tyre kishte precedentë penalë dhe nuk kishte lidhje me terrorizmin apo drogën. Autoritetet italiane arrestuan kapitenin dhe marinarin për sekuestrimin e varkës dhe për rrëmbimin. Gjashtë të tjerët u pritën në Caritas.

Kapiteni Enver Meta ekspozoi për mediat lokale kushtet e këqija sociale dhe mungesën e lirive politike në Shqipëri. Më 20 janar 1989, Meta dhe Vogli u liruan nga gjykata e Brindisit dhe u transferuan në një kamp refugjatësh. Gjyqtarët argumentuan se mungesa e lirive politike në Shqipëri ishte një fakt i njohur dhe vendi nuk u përmbahej marrëveshjeve ndërkombëtare për mbrojtjen e të drejtave të njeriut. Gjykata pohoi se Meta dhe Vogli kishin shpëtuar nga një situatë që cenonte të drejtat e tyre individuale, si liria e mërgimit, liria e mendimit dhe liria e besimit. Avokati i angazhuar nga shteti shqiptar dyshonte se dënimi ishte një “vendim politik”.

Politika për emigrantët shqiptarë ngurtësohet pas rënies së diktaturës

Në korrik të vitit 1990, mbi 800 shqiptarë hynë në ambasadën italiane në Tiranë. Të gjithë u transferuan në Itali. Në dhjetor 1990, diktatura shqiptare ra zyrtarisht. Midis shkurtit dhe marsit 1991, mbi 20.000 persona arritën në brigjet italiane me varka që i kishin ulur në portin e Durrësit. Në atë kohë, qëndrimi i Romës ndaj emigrantëve shqiptarë filloi të ndryshojë.

Në mars 1991, mbi 18.000 shqiptarë aplikuan për azil, por vetëm 672 u pranuan . Në qershor 1991, zëdhënësi i ministrisë së jashtme italiane pohoi se Shqipëria kishte ndërmarrë hapa të rëndësishëm drejt demokratizimit dhe respektimit të të drejtave të njeriut. Ndryshimi në kuadrin politik justifikoi politika më kufizuese ndaj emigrantëve shqiptarë.

Megjithatë, ky vlerësim nuk ka marrë parasysh situatën aktuale në terren. Shqipëria u sfidua atëherë nga kriza më e keqe politike dhe ekonomike që nga Lufta e Dytë Botërore. Shteti nuk mund të mbronte “të drejtat e njeriut”. Migrimi i ligjshëm ishte thuajse i pamundur për shumicën e shqiptarëve pasi ata nuk plotësonin kërkesat që ishin të nevojshme për të marrë viza.

“Mirëpritja” për shqiptarët filloi në fund të viteve 1980, me disa raste të shpërndara të personave që shkuan në Itali dhe që në shumë raste migruan në SHBA apo gjetkë. Kjo fazë zgjati deri në shkurt-mars 1991, kur një numër i madh shqiptarësh shkuan në Itali me anije. Shqiptarët që u përpoqën të migronin në muajt në vijim, si ata që udhëtuan me anijen Vlora , nuk u mirëpritën. Shumica e pasagjerëve u sollën në stadiumin e vjetër të Barit, ku u mbajtën pa akses në ujë, ushqim dhe tualete. Ndërkohë që policia u përpoq t'i mbante brenda stadiumit, sipas disa burimeve, njerëzit e thjeshtë organizuan fushata “gjuetie” ( caccia all'albanese ) për të kapur ata që kishin ikur. Shteti italian mori vendimin “të dhimbshëm” për të riatdhesuar të gjithë personat që erdhën në Vlorë .

Figura të opozitës kritikuan qeverinë për mënyrën se si i trajtoi emigrantët shqiptarë. Bianca Gelli, nga Partia Komuniste, dërgoi një raport në OKB për të ekspozuar "trajtimin çnjerëzor" të tyre. Pino Rauti, i MSI-së, u shqetësua nga pamjet e shqiptarëve në stadium, sepse kjo e bëri të mendonte për përvojën e tij si i burgosur në një kamp përqendrimi.

Në vitet e para të tranzicionit, shqiptarët shiheshin si viktima të komunizmit dhe kishin simpatinë e politikanëve të ekstremit të djathtë me ndjenja nostalgjike si Rauti. Mirko Tremaglia, një tjetër eksponent i MSI-së, bëri një propozim me nëntone neo-koloniale. Ai përmendi një plan investimi në Afrikën e Veriut dhe Shqipëri të konceptuar nga partia e tij për të parandaluar migrimin. Këto synime të këtij plani duken të ngjashme me iniciativën e fundit të kryeministrit Meloni, Piano Mattei.

Duke evokuar të kaluarën koloniale të Romës, Tremaglia pohoi se Italia kishte lidhje të forta me Shqipërinë përpara komunizmit. Ai sugjeroi se Italia duhet të kishte marrë një mandat për menaxhimin e ndihmës në Shqipëri, sepse ngjarjet në Somali – një tjetër ish-koloni italiane – treguan se qeverive vendore nuk mund t'u besohej.

Ngjarjet në Bari dhanë tonin e trajtimit të shqiptarëve në Italinë e viteve 1990. Shfaqja e skandaleve të korrupsionit në vitin 1992 zhduku shumë politikanë italianë që u morën me Shqipërinë në vitet e para të tranzicionit. Megjithatë, situata e emigrantëve shqiptarë nuk u përmirësua. Qeveritë e reja, qofshin ato të majta apo të djathta, vazhduan të zbatonin politika të rrepta migratore dhe shqiptarët u detyruan të kalonin detin me mjete të paligjshme duke vënë jetën e tyre në rrezik ekstrem. Shtypi dhe policia shtuan mbikëqyrjen ndaj tyre dhe përdorën shqiptarët si koka turku. Shqiptarët punonin dhe punojnë me rroga më të ulëta dhe shpesh pa kontribute. Në shumë raste, shteti nuk i mbrojti nga punëdhënësit dhe trafikantët lakmitarë, sepse nuk pranoi t'u jepte letra.

Një mit i krijuar për të paraqitur Italinë si "shpëtimtare"

Narrativa e “mirëseardhjes” synon të nxisë mitin e vjetër të Italisë si “shpëtimtarja” e shqiptarëve. Ky mit shërben për t'i bërë shqiptarët të ndihen fajtorë dhe borxhli ndaj shtetit italian dhe në të njëjtën kohë për të fshehur e harruar shfrytëzimin që i është nënshtruar shumica e tyre.

Askush nuk duhet të ndihet borxhli ndaj Italisë apo të dëgjojë se çfarë thonë liderët demagogjikë si Rama dhe Meloni për marrëdhëniet shqiptaro-italiane. Është Italia ajo që duhet të ndihet borxhli ndaj shqiptarëve, duke pasur parasysh kostot njerëzore dhe materiale të politikës imperialiste dhe luftërave që ajo bëri në Shqipëri. Kampet dhe kuadri ekspansionist i politikës së jashtme të Italisë rrezikojnë të helmojnë marrëdhëniet mes shqiptarëve dhe italianëve. Përveç reflektimit të qëndrimit racist të ekstremit të djathtë italian ndaj shqiptarëve dhe emigrantëve të tjerë, ata evokojnë kampet e përqendrimit që Italia ndërtoi gjatë Luftës së Dytë Botërore në Shqipëri. Unë mendoj se shqiptarët dhe italianët duhet të kundërshtojnë ndërtimin e tyre./ BalkanInsight, përktheu "Pamfleti"

giorgia meloni edi rama