Bota28 Maj 2023, 21:15

Çfarë do të thotë rizgjedhja e Erdoganit për Turqinë dhe botën?

Shkruar nga Pamfleti

Çfarë do të thotë rizgjedhja e Erdoganit për

Pasojat e fitores së Erdoganit nuk do të kufizohen vetëm në Turqi. Do të ketë pasoja të mëdha në arenën ndërkombëtare, e jo më pak për NATO-n...

Epoka e Erdoganit vazhdon. Kjo u sigurua të dielën pasi lideri shumëvjeçar i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan doli fitues në balotazhin presidencial kundër kundërshtarit të opozitës, Kemal Kılıçdaroglu .

Fakti që Erdogan arriti t'i mbijetojë provës së vetme më të madhe për lidershipin e tij është e jashtëzakonshme duke pasur parasysh gjendjen e ekonomisë së Turqisë dhe zemërimin e vazhdueshëm të publikut mbi reagimin e qeverisë ndaj tërmeteve të fuqishëm në shkurt që lanë të paktën 50,000 njerëz të vdekur.

Çfarë do të thotë fitorja e tij për të ardhmen e Turqisë, si dhe për botën më gjerë, është pyetja tani në shumë mendje.

Për Turqinë, mandati i tretë dhe i fundit i Erdoganit do të nënkuptojë "një vazhdimësi të së sotmes", thotë Galip Dalay, një bashkëpunëtor në institutin Chatham House me qendër në Londër. Nën Erdoganin, i cili erdhi për herë të parë në pushtet si kryeministër i Turqisë në 2003 (një rol në të cilin ai shërbeu për 11 vjet përpara se të bëhej President në 2014), vendi është rikthyer në autoritarizëm.

Ai ka konsoliduar pushtetin përmes ndryshimeve kushtetuese, ka gërryer institucionet demokratike të vendit, duke përfshirë gjyqësorin dhe median, dhe ka burgosur kundërshtarë dhe kritikë, shumë prej tyre gazetarë. Përpjekjet e tij i kanë dhënë Turqisë emërtimin si një nga 10 vendet më të mëdha autokratizuese në botë, sipas Institutit V-Dem të Suedisë. Në vitin 2018, Freedom House e uli Statusin e vendit nga “pjesërisht i lirë” në “jo i lirë”.

Me pesë vjet të tjera në krye, nuk ka gjasa që Erdogan të zgjedhë të ndryshojë qëndrim në axhendën e tij të brendshme. Nëse ka ndonjë gjë, ai ka të ngjarë të shkojë edhe më tej në diktaturë.

"Kur autokratët përballen me një kontekst të paqëndrueshëm të brendshëm, ata dyfishojnë represionin”, thotë Gonul Tol, autorja e librit " Lufta e Erdoğan: Lufta e një njeriu të fortë në shtëpi dhe në Siri".

Ndërkohë që Erdogan mund t'i përkulet në mënyrë të besueshme presionit për t'u kthyer në politikat ekonomike më ortodokse në mënyrë që të rivendoset stabiliteti financiar në vend, Tol thotë se Erdogan nuk ka gjasa të tërhiqet kur bëhet fjalë për rivendosjen e besueshmërisë demokratike të vendit.

"Ne kemi arritur në një pikë [ku] ai ka minuar të drejtat dhe institucionet në një masë të tillë që ne nuk mund ta quajmë më Turqinë një demokraci. Po vijmë në një pikë ku Turqia do të kthehet në një vend ku zgjedhjet mund të mos kenë rëndësi", thotë ajo, duke vënë në dukje verdiktin e vëzhguesve ndërkombëtarë të zgjedhjeve në Turqi.

Pasojat e fitores së Erdoganit nuk do të kufizohen vetëm në Turqi. Do të ketë pasoja të mëdha ndërkombëtare – jo më pak për NATO-n. Ndryshe nga anëtarët e tjerë të aleancës, Turqia ka bërë gjithçka për të krijuar lidhje të ngushta me Rusinë. Në vitin 2017, Ankaraja ra dakord në mënyrë të diskutueshme për të blerë një sistem të mbrojtjes raketore S-400 nga Moska.

Ndërsa shumica e vendeve të tjera e kanë sanksionuar Rusinë si pasojë e pushtimit të saj në shkallë të plotë të Ukrainës, Turqia ka vazhduar të bëjë biznes me Moskën. Në një intervistë të fundit me CNN, Erdogan shprehu "marrëdhënien e tij speciale" me presidentin rus Vladimir Putin dhe ripohoi kundërshtimin e vetëm të Turqisë ndaj anëtarësimit të Suedisë në NATO.

Ankaraja më parë bllokoi Finlandën dhe Suedinë nga bashkimi me aleancën ushtarake, duke përmendur shqetësimet për mbështetjen e tyre për militantët kurdë që Turqia dhe SHBA i konsiderojnë organizata terroriste; ndërkohë që përfundimisht hoqi kundërshtimin e saj ndaj Finlandës, e cila që atëherë është bërë anëtari i 31-të i NATO-s, por veton e saj në Pranimi i Stokholmit qëndron.

Tol thotë se gjatë pesë viteve të ardhshme, do të shihni forcimin e marrëdhënieve Erdogan-Putin.

Ai e ka përdorur pranimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO si një atu për të nxjerrë lëshime nga bota perëndimore. Dhe ai ka në shumë mënyra, kështu që ai do të përpiqet ta mjelë më tej durimin e perëndimit”, tha ajo.

Megjithatë, shumica e analistëve presin që Erdogan përfundimisht të pajtohet me anëtarësimin suedez – nëse jo përpara samitit të ardhshëm të NATO-s në Vilnius në korrik, atëherë ndoshta deri në fund të vitit.

Erdoğan e çmon praninë e Turqisë në NATO, sepse ai mendon se kjo i jep atij një levë të mëtejshme në çështjet ndërkombëtare”, thotë Dalay.

Në të vërtetë, Erdoğan ka kërkuar ta portretizojë Turqinë si një ndërmjetës të vlefshëm diplomatik midis Rusisë dhe Perëndimit dhe ka nxitur mbledhjen e bisedimeve të paqes midis Rusisë dhe Ukrainës, ashtu siç ndihmoi në ndërmjetësimin e një marrëveshjeje kryesore të eksportit të grurit midis vendeve ndërluftuese vitin e kaluar.

Fitorja e Erdoganit mund të ketë gjithashtu pasoja vendimtare për rreth 3.6 milionë refugjatë sirianë në Turqi. Ndërsa Erdogan nuk shkoi aq larg sa Kılıçdaroglu duke u zotuar se do t'i dëbonte të gjithë refugjatët nga vendi, Erdogan vuri në dukje se qeveria e tij ka plane për të ndërtuar qindra mijëra shtëpi në Sirinë veriore që do të lehtësonin kthimin e tyre vullnetar.

Aq shumë do të varen nga mënyra se si Erdogan zgjedh të përcaktojë mandatin e tij të fundit, aq shumë do të varen edhe nga mënyra se si bota zgjedh t'i përgjigjet fitores së tij, veçanërisht Perëndimit. Në betejën globale midis demokracisë dhe autoritarizmit, Turqia konsiderohet si e vendosur brenda kampit të këtij të fundit, krahas vendeve të tjera të prapambetura, Hungarisë, Indisë dhe Brazilit./ Përshtati “Pamfleti” nga “Time”

turqia erdogan bota