Bota26 Shkurt 2024, 17:08

Gati Lufta e Tretë Botërore? Kryeministri i Sllovakisë ngre alarmin: NATO po shqyrton dërgimin e trupave në Ukrainë!

Shkruar nga Pamfleti
Gati Lufta e Tretë Botërore? Kryeministri i Sllovakisë ngre
Kryeministri sllovak, Robert Fico Disa

Kryeministri sllovak, Robert Fico Disa ka lëshuar një deklaratë tepër të rëndësishme ditën e sotme lidhur me konfliktin Ukrainë-Rusi. Në një takimi të liderëve evropianë në Paris, ai tha se anëtarët e NATO-s dhe Bashkimit Evropian po shqyrtojnë dërgimin e ushtarëve të aleancës në Ukrainë.

“Unë do të kufizohem të them se këto teza nënkuptojnë se një numër i vendeve anëtare të NATO-s dhe BE-së po mendojnë se do të dërgojnë trupat e tyre në Ukrainë në baza dypalëshe. Nuk mund të them se për çfarë qëllimi dhe çfarë duhet të bëjnë ata atje", tha Fico në një konferencë televizive pas një takimi të Këshillit të Sigurimit të Sllovakisë.

Fico, i cili ka kundërshtuar prej kohësh furnizimet ushtarake për Ukrainën dhe ka marrë një pozicion të konsideruar nga disa kritikë si pro-rus, nuk ofroi detaje dhe liderë të tjerë evropianë nuk i komentuan menjëherë komentet e tij.

Anëtarët e NATO-s kanë furnizuar me miliarda dollarë armë dhe municion në Kiev dhe po trajnojnë forcat ukrainase. Por liderët e NATO-s, përfshirë presidentin amerikan Joe Biden, kanë nënvizuar se aleanca ushtarake perëndimore dëshiron të shmangë një konflikt të drejtpërdrejtë me Rusinë, i cili mund të çojë në një luftë globale.

As NATO dhe as aleatët e NATO-s nuk janë palë në konflikt”, tha më 14 shkurt Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

NATO nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm mbi komentet e Ficos. I pyetur për komentet, kryeministri çek Petr Fiala tha se Republika Çeke sigurisht që nuk po përgatitet të dërgojë ushtarë në Ukrainë dhe askush nuk duhet të shqetësohet për këtë.

Fico tha se ai pa një rrezik të një përshkallëzimi të madh të konfliktit në Ukrainë dhe se më shumë informacion nuk mund të zbulohej për publikun.

Rreth 20 liderë evropianë, përfshirë Fico, do të mblidhen në Paris të hënën për t'i dërguar presidentit rus Vladimir Putin një mesazh të vendosmërisë evropiane për Ukrainën dhe për të kundërshtuar narrativën e Kremlinit se Rusia është e detyruar të fitojë një luftë që tani hyn në vitin e saj të tretë, tha Franca.

Presidenti francez Emmanuel Macron ka ftuar liderët evropianë në Pallatin Elysee për një takim pune të shpallur me një njoftim të shkurtër për shkak të asaj që këshilltarët e tij thonë se është një përshkallëzim i agresionit rus gjatë javëve të fundit.

Fico tha se thirrja e takimit tregoi se strategjia e Perëndimit për Ukrainën kishte dështuar. Ai tha se do të merrte pjesë me një frymë konstruktive edhe pse materiali për diskutime i shkaktoi "dridhje në shpinë".

nato ukraina