Bota10 Dhjetor 2023, 20:01

Hamasi mesazh të prerë Izraelit: E vetmja mënyrë për të liruar pengjet është shkëmbimi me të burgosurit palestinez!

Shkruar nga Pamfleti

Hamasi mesazh të prerë Izraelit: E vetmja mënyrë për

Zëdhënës i krahut të armatosur të Hamasit, Abu Obaida i Brigadave al Qassam tha se Izraeli nuk kishte asnjë shans për të rikthyer asnjë nga pengjet e tij pa i shkëmbyer ata me të burgosur palestinezë.

Pjesa më e madhe e retorikës së zyrtarëve izraelitë është dominuar nga nevoja për të ushtruar presion ushtarak mbi Hamasin në mënyrë që të detyrohet lirimi i pengjeve, në vend që të përdoret diplomacia.

Obaida ka thënë se kjo nuk ka funksionuar dhe Hamasi më herët raportoi këtë javë se një nga pengjet e Izraelit, Sahar Baruch, vdiq si rezultat i një përpjekjeje të pasuksesshme për shpëtim nga ushtria izraelite.

Rreth 105 pengje të mbajtura nga Hamasi u liruan në këmbim të rreth 240 të burgosurve palestinezë të mbajtur nga Izraeli gjatë armëpushimit shtatë-ditor që skadoi në fillim të këtij muaji.

"Armëpushimi i përkohshëm vërtetoi të vërtetën tonë dhe gënjeshtrat e armikut dhe armëpushimi dëshmoi se asnjë nga të burgosurit e armikut nuk është liruar dhe nuk do të lirohet përveçse përmes një shkëmbimi", tha Obaida.

Ai tha gjithashtu se operacionet ushtarake të al Qassam kundër ushtrisë izraelite po rezultojnë të suksesshme, duke pretenduar se ato po shkaktonin shumë viktima.

Ne kemi kryer disa operacione specifike për forcat pushtuese jashtë këtyre forcave, dhe këto operacione varionin midis ngritjes së pritës dhe përballjes së tyre me mitralozë, bomba individuale dhe gryka tunelesh të bllokuara nga grackat, dhe bllokimin e tyre në kurthe të përgatitura paraprakisht, në Përveç operacioneve me snajper”, tha ai.

hamasi izraeli