Bota 5 Dhjetor 2023, 20:50

I vuri “flakën” Evropës me luftën në Ukrainë, Putin niset drejt Arabisë për zgjidhur konfliktin Izrael-Hamas

Shkruar nga Pamfleti

I vuri “flakën” Evropës me luftën në

Presidenti rus, Vladimir Putin do të udhëtojë në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabinë Saudite të mërkurën në një udhëtim të rrallë jashtë shtetit për të diskutuar luftën Izrael-Hamas, ndërsa Moska kërkon të ripohojë rolin e Rusisë në Lindjen e Mesme.

Me zvogëlimin e perspektivës së një armëpushimi tjetër në Gaza, presidenti rus po bën vetëm udhëtimin e tij të pestë jashtë vendit që kur gjykata ndërkombëtare penale lëshoi ​​një urdhër arresti për të në mars që e akuzoi atë për përgjegjësinë për deportimin e fëmijëve ukrainas në Rusi.

As Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabia Saudite nuk kanë nënshkruar traktatin themelues të ICC, që do të thotë se nuk do të duhej ta arrestonin atë. Hamasi, të cilin shumica e vendeve perëndimore e konsiderojnë si një grup terrorist, është në marrëdhënie të mira me Rusinë, duke dërguar shpesh delegacione në Moskë.

 Katari, bashkëbiseduesi i preferuar i perëndimit me Hamasin, nuk ka qenë në gjendje të gjejë bazën për një shkëmbim të mëtejshëm pengjesh midis Izraelit dhe grupit palestinez, parakusht për një pauzë të dytë humanitare, kështu që Putini ka relativisht pak për të humbur duke ndërhyrë tani.

Të enjten ai do të presë presidentin iranian, Ebrahim Raisi. Dy liderët folën për herë të fundit me telefon më 16 tetor. Raisi nuk ka qenë në gjendje të bindë liderët e shteteve të Gjirit që të bëjnë më shumë për të mbështetur Hamasin , si për shembull të imponojnë një bojkot të naftës ndaj Izraelit.

Kriza përfaqëson një mundësi për Rusinë që të rihyjë në politikën globale, duke e ofruar veten si një kampion i pamundur i zgjidhjeve shumëpalëshe në Lindjen e Mesme. Ajo e ka pozicionuar veten si një ndërmjetës potencial që ka mbajtur lidhje me Izraelin dhe Hamasin.

Moska ka akuzuar SHBA-në se po shkon e vetme në ndërmjetësim që ka injoruar rolin tradicional të katërshes së përbërë nga BE, SHBA, Rusia dhe OKB-ja. Ai gjithashtu pretendon se standardet e dyfishta perëndimore janë zbuluar nga refuzimi i perëndimit për të dënuar krimet e supozuara të luftës izraelite ndërsa akuzon Rusinë për kryerjen e krimeve në Ukrainë një mesazh që Moska beson se rezonon në jugun global dhe në OKB.

Rusia ka lidhje të forta ekonomike me Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabinë Saudite. Në Arabinë Saudite, Putin do të diskutojë tregtinë, politikën ndërkombëtare dhe ndihmën humanitare me Princin e Kurorës Mohammed bin Salman, njoftoi Kremlini.

putin ukraina