Sport 1 Qershor 2023, 12:59

“Kosova është zemra e Serbisë”, Gjokoviç nuk i ndal komentet skandaloze në "French Open": Do t'a them sërish!

Shkruar nga Pamfleti
“Kosova është zemra e Serbisë”, Gjokoviç nuk i
Serbisë Novak Gjokoviç

Tenisti serb Novak Gjokoviç ka përforcuar komentet e tij skandaloze se "Kosova është zemra e Serbisë", gjë që kishte nxitur kritika të ashpra nga ministri francez i sportit.

"Unë do ta thoja përsëri, por nuk kam nevojë sepse ju keni citimet e mia," u tha Gjokoviç gazetarëve në Roland-Garros pas fitores së tij në raundin e dytë në turneun e tenisit French Open, sipas gazetës franceze të lajmeve AFP.

“Unë jam i vetëdijshëm se shumë njerëz nuk do të pajtoheshin, por kjo është ajo që është”, shtoi 22 herë fituesi i Grand Slam.

"Është diçka për të cilën unë qëndroj.", tha ai.

Gjokoviç, një nga atletët më të suksesshëm në historinë e tenisit ndezi kritika të hënën në turneun e Parisit.

“Kosova është zemra e Serbisë. Ndaloni dhunën,” shkroi Gjokoviç në serbisht në ekranin e kamerës televizive pas fitores së tij në raundin e parë.

Përplasjet midis policisë dhe protestuesve serbë të Kosovës në veri të Kosovës kanë shkaktuar një rigjallërim të tensioneve të gjata midis Serbisë dhe Kosovës, e cila shpalli pavarësinë e saj në 2008, por nuk njihet nga Beogradi. Dhjetra u plagosën në përleshjet e fundit, duke përfshirë ushtarë të NATO-s.

Në një intervistë për POLITICO, kryeministri i Kosovës Albin Kurti fajësoi Serbinë për përshkallëzimin e fundit dhe paralajmëroi se mund të shndërrohet në një konflikt më të gjerë – por kjo, tha ai, “varet” nga Beogradi.

novak gjokoviç serbia