Sport 1 Qershor 2023, 00:16

“UEFA Sevilja League”, ekspertët e Ligës së Europës mposhtin njeriun e finaleve, andaluzët fitojnë trofeun e 7, Roma bie pas penalltive (Video)

Shkruar nga Pamfleti
“UEFA Sevilja League”, ekspertët e Ligës së

Përfundon finalja e Ligës së Europës. Sevilja ka mposhtur Romën falë goditjeve të sakta nga pika e bardhë e penalltive. Andaluzët kanë bërë të vetin trofeun e 7, duke triumfuar përballë Zhoze Murinjos, njeriut të fianleve të kompeticioneve europiane. 

Me këtë triumf, spanjollët kualifikohen sezonin e ardhshëm në fazën e grupeve të UEFA Champions League së bashku me Barcelonën, Realin e Madridit, Atletikon e Madridit dhe Real Sociedadin. 

Roma dhe Sevilja i mbyllën 90 minutat e kësaj supersfide të zhvilluar në Budapest në barazim 1-1, duke bërë që fituesi të diskutohej në kohën shtesë. 

Italianët kaluan në avantazh në minutën e 35 me Paolo Dibalën. Sulmuesi argjentinas mori një top fantastik nga Mançini dhe pasi u shfaq para portës nuk gaboi. 


Një gol që u pasua nga protestat e spanjollëve, të cilët pretenbduan për një faull nga Matiç në mesfushë gjatë aksionit që çoi skuadrën e Murinjos te goli. 

Sevilja barazoi shifrat në minutën e 55. Pas një harkimi nga e djathta ishte Mançini, i cili devijoi në mënyrë të pafat në portën e tij. 


Në muajin gusht, Sevilja do të përballet me fituesin e çiftit Inter-Mançester Siti për të diskutuar trofeun e Superkupës së Europës.

 

 

sevilja roma liga e europës