Bota 8 Dhjetor 2023, 19:53

Navalny thirrje popullit rus: Mos e votoni Putinin! Mos e lejoni të qëndroj 30 vite në pushtet

Shkruar nga Pamfleti

Navalny thirrje popullit rus: Mos e votoni Putinin! Mos e lejoni të

Politikani rus i opozitës Alexei Navalny, i cili po vuan dënimin me burg në një koloni në rajonin e largët të Rusisë, u ka bërë thirrje rusëve të marrin pjesë në zgjedhjet presidenciale dhe të votojnë kundër Vladimir Putin.

Mesazhi u postua në llogaritë e tij në rrjetet sociale.

“Çdo zgjedhje, edhe më e rreme, është një kohë dyshimi. Njerëzit mendojnë se kush është në pushtet dhe pse janë atje. Detyra kryesore e opozitës ruse, detyra e të gjithë qytetarëve të ndershëm është t'u përgjigjen këtyre dyshimeve me të gjitha forcat. Duhet të flasim, për të shpjeguar se 71-vjeçari Putin, i cili ka 24 vjet në pushtet, nuk duhet të qëndrojë për gjashtë vjet të tjera. Kjo do të dëmtojë Rusinë. Ai duhet të shkojë”, shkruhet në blogun e politikanit të opozitës.

Ekipi i Navalny njoftoi gjithashtu se postera gjigantë që lexonin "Rusi, Gëzuar Vitin e Ri" ishin vendosur në disa qytete ruse dhe mbanin kode QR që lidhen me faqen e internetit të nismës "Rusia pa Putin".

Drejtoria e Moskës për Masmedian dhe Reklamimin i ka ndaluar shpërndarësit e reklamave në natyrë të vendosin tabela me kode QR. Kështu bën të ditur grupi mediatik RBC, i cili ka në dispozicion dokumentin përkatës dërguar kompanive reklamuese.

Dokumenti thotë se një kod QR çon në burime online, të cilat përmbajnë "përmbajtje të ndryshme që mund të ndryshojnë me përdorimin". Autoritetet e Moskës kanë frikë se në këtë mënyrë kodet QR mund të përmbajnë informacione që shkelin ligjin "Për Reklamimin".

Sipas faqes së internetit Sota, posterat gjigantë tashmë janë hequr në Moskë dhe Shën Petersburg. Madje ajo publikon foto që tregojnë ekipet duke hequr posterat gjigantë. Irina Tseplinskaya, një zëdhënëse e operatorit të reklamave në natyrë Russ Outdoor, i tha rrjetit televiziv RTVI se fillimisht kodi në postera i referohej një konkursi mbarëkombëtar kushtuar Vitit të Ri. “Pastaj kodi me sa duket u zëvendësua. Posterët janë hequr”, vuri në dukje ajo.

Drejtori i Frontit Kundër Korrupsionit (FBK) Ivan Zhdanov tha se do të kërkojë kompensim për posterët e dëmtuar.

Leonid Volkov, një tjetër bashkëpunëtor i ngushtë i Navalny, shkroi në X se "fushata jonë është pro Rusisë dhe për Rusinë. Prandaj po e bëjmë edhe në rrugët e qyteteve ruse”.

Së bashku me këtë fushatë reklamuese, ekipi i Navalny-t lançoi uebsajtin "Rusia pa Putin", ku renditen mënyrat e mundshme të drejtimit të politikës anti-Putin. Bashkëpunëtorët e Navalny thonë se "çdo qytetar aktiv" në 100 ditët e ardhshme deri në zgjedhje duhet të synojë të bindë të paktën 10 persona "të votojnë kundër Putinit".

Këshilli i Federatës së Parlamentit rus caktoi dje datën e zgjedhjeve presidenciale në Rusi më 17 mars 2024.

alexei navalny rusi vladimir putin