Bota 8 Dhjetor 2023, 15:25

Izraeli bombardon xhaminë më të vjetër dhe më të madhe të Gazës, burgos dhjetëra palestinezë të tjerë

Shkruar nga Pamfleti

Izraeli bombardon xhaminë më të vjetër dhe më të

Ushtria izraelite ka bombarduar xhaminë më të vjetër dhe më të madhe, Xhaminë e Madhe Omari, në Rripin e Gazës.

Xhamia u ndërtua midis viteve 5 dhe 7 të erës sonë, shkruan Al Jazeera.

Rrjeti i lajmeve Quds ka publikuar imazhe të shkatërrimit të xhamisë, të cilat Al Jazeera i ka verifikuar.

 

Pas bombardimeve në Gaza ushtria izraelite ka arrestuar dhjetëra palestinezë të tjerë. Sipas imazheve të siguruara nga Al Jazeera ata janë lidhur dhe më pas janë futur në një kamion.

Dhjetëra palestinezë të arrestuar nga forcat izraelite u zhveshën me të brendshme, iu lidhën sytë dhe u gjunjëzuan në një rrugë në veri të Gazës. Sipas një dëshmitari ushtria izraelite sulmoi lagjen rreth orës 10 të mëngjesit, duke urdhëruar banorët të zbrisnin nga ndërtesat e tyre dhe të dorëzoheshin vetë.

Ushtarët më pas urdhëruan gratë dhe fëmijët të shkonin në spitalin Jabalia dhe Kamal Adwan. Ata i futën të moshuarit brenda një apartamenti për t'i marrë në pyetje, përpara se t'u thoshin të ndiqnin gratë.

“Një fqinji ynë, një burrë 58-vjeçar, i cili ishte drejtor i një shkolle të UNRWA-s, e morën me të rinjtë. Ata i zhveshën, i lidhën dhe i fotografuan, më pas i futën në kamionët e tyre dhe shkuan pranë vijës bregdetare”, tha banori.

Burrat u rreshtuan më pas në vijën bregdetare dhe u lanë në të ftohtë për "14-15 orë", sipas banorit, i cili tha se disa nga të arrestuarit u morën në pyetje dhe disa ishin "rrahur dhe fyer".

Izraeli bombardon xhaminë më të vjetër dhe më të

Disa nga të arrestuarit u futën më pas në një kamion dhe u kthyen në Beit Lahia në orët e para të mëngjesit, sipas banorit.

Ushtria izraelite dogji shtatë shtëpi, disa i hodhën në erë dhe shumë familje thanë se gjërat e tyre ishin grabitur.

Shumë palestinezë janë ende në paraburgim, por nuk ka asnjë informacion për ta. /Al Jazeera

 

izrael gaza palestinë hamas