Bota27 Mars 2023, 11:32

Reportazhi nga Smolensk, qyteti simbol ku të gjithë rusët duan luftë

Shkruar nga Marco Imarisio
Reportazhi nga Smolensk, qyteti simbol ku të gjithë rusët duan
Smolensk, qyteti i luftës

Feja e re ruse është kulti i konfliktit të së shkuarës, i imponuar nga Putini mbi kombin e tij...

Udhëtim në qytetin martir të shkatërruar nga Napoleoni dhe Hitleri.

Këtu mbështetja për Putinin duket e padiskutueshme dhe dominon miti i Luftës së Dytë Botërore: “Për Perëndimin normaliteti është paqe, për ne është e kundërta”.

Pas daljes nga stacioni, gjëja e parë që hasni është një pllakë. “Dielli nuk do ta djegë dhe shiu nuk do të fshijë kujtimin e bëmave të heronjve të rënë”. Nuk ka data, por simboli i drapërit dhe çekanit është impresionues mbi shkrimin. Pranë pllakatës ka një slitë plastike dhe një skelë prej druri. Kur vjen i nxehti, fëmijët vrapojnë rreth asaj pllake mermeri.

Meqë na thanë se rusët jetojnë sikur të ishin brenda një kështjelle të rrethuar, “në një lloj Smolensku të përhershëm”, shkuam në vend. Muret e trasha që ende pjesërisht e rrethojnë këtë qytet të qetë provincial e kanë bërë atë sinonim të një fortese.

Për të kuptuar se sa shumë rëndon lufta mbi frymën e Rusisë së thellë, ky është destinacioni ideal. Një distancë e shkurtër nga kufiri me Bjellorusinë, katërqind kilometra nga fronti ukrainas, Smolensk ishte porta për të gjitha fuqitë perëndimore që kishin vendosur të arrinin deri në Moskë. Pozicioni i saj strategjik në rrugët kryesore jug-veri dhe perëndim-lindje ka qenë gjithmonë një mallkim. Trupat e Napoleonit rrethuan banorët duke djegur shtëpi dhe fshatra. Stalini vendosi të sakrifikonte gjysmë milioni ushtarë në dy muaj betejë kundër Wermacht-it për të fituar kohën e nevojshme që të fortifikojë Moskën.

Julia Ivantsova, redaktore e gazetës lokale të Smolensk thotë se "Lufta që po ndodh, herët a vonë ajo do të vijë deri këtu."

Takimi me dy liderët e partisë opozitare Yabloko është në lokalin Mayakovsky.

Në qytetet provinciale ruse, toponimia e qendrës është pothuajse e detyrueshme. Rruga Lenin, Rruga Marks, Rruga e Revolucionit të Tetorit.

Më i larti në gradë, me titullin e sekretarit rajonal, është Sergej Revenko, një burrë rreth të gjashtëdhjetave, i cili nuk ka ngurrim të rrëfejë se “ka frikë të flasë”.

Kolegu i tij i ri, personi kontaktues lokal, është më i qetë, por nuk ka emra.

“Kur mbërritën kolonat e tankeve dhe kamionëve ushtarakë, disa prej tyre u prishën edhe në mes të qytetit, ne pyesnim se çfarë po ndodhte. Pastaj e kuptuam… Pushtimi i Ukrainës ishte vetëm pak ditë larg”.

Veprimi opozitar apo dizident është pothuajse i pamundur në metropolet ruse, të cilat për mirë apo për keq mbeten ende në radarët e Perëndimit. Imagjinoni në provinca, ku unaza që rrethon qendrën është e mbuluar me një ‘Z’ gjigant, në murin e magazinave të Katrin, të pikturuar në tabelat elektrike, në vitrinat e dyqaneve.

“Është praktikisht e pamundur”, thotë Revenko i dëshpëruar. “Refreni im është autocensurimi. Duhet të mbroj veten dhe të tjerët”.

Sondazhet tregojnë se në raport me 350,000 banorët e tij, Smolensk është një nga qytetet më të favorshme për Vladimir Putin dhe luftërat e tij.

“Nuk do ta dini kurrë të vërtetën… Disa vite më parë, edhe unë u përgjigjesha pyetjeve të operatorëve. Tani sapo dëgjoj “është për sondazh...”, e mbyll komunikimin. Ne e dimë se si funksionon dhe çfarë rrezikojmë. Shumë prej nesh gjithashtu kanë ndaluar së shikuari televizor. Sepse është e frikshme të shohësh se si është zvogëluar shoqëria jonë”.

Në vend të kësaj, prindërit e moshuar të Revenkos e shikojnë atë. "Dhe ata besojnë gjithçka që ai thotë," shton ai me një ton gjithnjë e më të zhgënjyer.

Smolensk gjithashtu pati rebelimin e tij të vogël. Një person. Vitaly Tsitsurov është një inxhinier elektrik 32-vjeçar. Deri para pak kohësh shfaqej çdo pasdite nën mure, në një nga vendet më të frekuentuara të qytetit. Në duar mbante një tabelë që thoshte “Jo”, me eklipsë në mes që e bënte të padeshifrueshme fjalën luftë, nga e cila raportohej vetëm rrokja e fundit. Për këtë marifet ai u shpall i pafajshëm në gjykatë, duke fituar kështu një famë mbarëkombëtare. Javët e para reagimet e bashkëqytetarëve të tij ishin përçmuese. Dikush e denoncoi, dikush tjetër e shante. “Më pas indiferenca mbizotëroi”, tregojnë dy drejtuesit e Yabloko.

“Por ka edhe më keq. Ai ishte vetëm. Nuk kishte asnjë ndjekës. Filluan ta trajtonin si një idiot fshati, një i çmendur i izoluar për t'u tallur.

Dmitry Tikhomirov, drejtor i Muzeut të Luftës

Shoqata e Nostalgjikëve të BRSS, e cila ka selinë në rrugën ‘Lenin’, është përgjegjëse për mbledhjen e donacioneve për ushtarët rusë që luftojnë në Donbass. Tabela e buletinit, e varur në dritare paraqet listën e donacioneve. Secili jep atë që mundet. Sapun, krem ​​rroje, mollë të thata, paketa cigaresh, mish viçi, fasule, bizele, çorape të trasha leshi etj. “Nëse nuk keni asgjë, shkruani një letër djemve tanë, do të bëni diçka të mirëseardhur”, theksojnë veteranët.

Në Smolensk po zhvillohet një festë “normale”, festa e luftës. Duket si një qytet që jeton vetëm me këtë event, që mund të pretendojë vetëm kujtesën e tij. Katër muze të ndryshëm. Në Avenue of Heroes qëndron statuja e madhe e shqiponjës cariste që rrëmben krahun e një gjeli, që nënkupton Francën, në kujtim të betejës së 1812. Përgjatë kopshtit, gjenden fotot dhe emrat e të rënëve në Luftën e Madhe Patriotike. Një flakë e përjetshme digjet nën muret përpara varrit të rreshterit Mikhail Yegorov, një nga dy ushtarët e përjetësuar në foton historike të flamurit të kuq të ngritur mbi Reichstag.

Feja e re ruse është kulti i së kaluarës i imponuar nga Putini mbi kombin e tij. Në Smolensk duket se po merr formë një anektodë e njohur për festimin e vazhdueshëm të Luftës së Madhe Patriotike.

Takohen dy miq dhe njëri pyet tjetrin: Volodia, çfarë ka të re, përveç se 78 vjet më parë fituam?

Ndërsa kthehesh, ka një ftesë për betejë, për lavdinë e ushtarëve dhe të kombit. “Mos harroni! Sa të rrojë kujtesa, jeton populli ynë” shkruhet në foltoren e një statuje në qendër të një prej vendeve të shumta që festojnë fitoren kundër nazistëve. Djemtë që rrëshqasin nga rrëshqitjet e dëborës me fryrëset e tyre u kërkohet nga policët të shmangin zhurmat dhe britmat. Heshtja është e përshtatshme për vendet e shenjta, dhe në këtë qytet ka një në çdo cep.

 “Ne e kemi vendin në gjak, është një fakt gjenetik”. Gruaja që sapo ka shqiptuar këtë fjali është një person zemërmirë që beson vërtet atë që thotë. Julia Ivantsova drejton botimin më të rëndësishëm lokal në internet. ‘Readovka67’ është një emër që rrjedh nga një park në Smolensk dhe është bërë marka e një zinxhiri kanalesh Telegram të specializuar në informacionin rajonal.

Le të jetë e qartë se ne e mbështesim plotësisht Operacionin Special Ushtarak. Sipas disa faqeve të lajmeve ukrainase dhe polake, këtë e dëshmon edhe fakti se disa ish-punonjës të Evgenij Prigozhin, themeluesit të Brigadës Wagner, janë punësuar nga grupi botues me të njëjtin emër.

Pasi hymë në redaksi, na kërkuan dokumentet dhe na futën në një dhomë të zhveshur, të mobiluar vetëm me një hartë të Ukrainës. Julia dukej shumë e tronditur. Nga korridori dëgjohej zëri i tij i emocionuar që kërkonte udhëzime se si të sillej. Provimi kaloi, me sa duket. Drejtori u kthye dhe u ofrua të ishte udhërrëfyesi ynë.

“Ne jemi rajon kufitar, duhet të jemi shumë të kujdesshëm”, ka qenë shpjegimi i sjelljes së tij fillestare. Smolensku juaj është një qytet që ende po lufton për t'u rikuperuar nga kolapsi i viteve 90.

"Ne jemi të izoluar dhe paqësorë, por krenarë për historinë tonë". E kaluara duket se është monedha e vetme e shpenzueshme, në një vend ku paga mesatare mujore është 25,000 rubla, tre herë më pak se ajo që fitohet në Moskë. Nuk ka faj Putini, i cili për të mbetet "njeriu që rregulloi këtë vend". Fajësohet Amerika, nazistët ukrainas, bota e jashtme. Kundër së cilës mbetet vetëm të investosh të vetmen pasuri që dikush ka qenë i bindur se ka. Historinë!

Duke ecur, arritëm në muzeun e Luftës së Madhe Patriotike, ku sapo është hapur një ekspozitë e quajtur Kontrast, e cila në synimet e kuratorëve është një panair i tmerreve të Ukrainës. Një nismë e sponsorizuar gjithashtu nga ‘Readovka67’, për të cilën Julia kujdeset shumë.

Në inaugurim ajo solli dy fëmijët e saj adoleshentë. “Por është një projekt që synon mbi të gjitha ata që ende nuk e kanë kuptuar seriozitetin e situatës”. Këtu donin të na çonin. Dhoma e katit përdhe është destinacioni përfundimtar i turneut tonë me guidë.

"Le të shohim se si kriminelët nazistë ukrainas konsiderohen si heronj."

"Këtu i drejtohemi plaçkës së luftës të marrë nga divizioni 144 i vendosur në Smolensk. Ushtarëve ukrainas u janë vjedhur armë të prodhimit amerikan. Një mur është riemëruar ‘Avenue of Engjëjt e Donbass’. Ka një hark me lule, në këmbët e të cilit janë vendosur rreth njëzet arinj pelushi.

“Për të kujtuar fëmijët e vrarë nga nazistët ukrainas gjatë këtyre viteve”.

Dmitry Tikhomirov është kuratori i të gjithë muzeut dhe flet për të si për një zgjatim të trupit të tij. “Duke filluar nga unë, çdo punonjës që punon këtu e bën këtë nga historia personale”.

Në tabelat e njoftimeve kushtuar rezistencës së Smolenskut gjatë Luftës së Madhe Patriotike ka një foto të gjyshes partizane, gjyshit ushtarak dhe një të afërmi tjetër të internuar në një kamp nazist. Kur kalojmë foton e periudhës së madhe të ndërtesës së postës në Smolensk, mbi të cilën u ringrit flamuri sovjetik në vitin 1943, ky burrë me mustaqe me një veshje ushtarake buzëqesh sikur sapo ka shënuar një gol.

“Nuk kisha lindur ende, por ky moment më është thënë aq herë sa më duket sikur e kam jetuar”. Nuk është e kaluara, është jeta e tij sot. Ai ndalon përpara tabelës së buletinit ku shfaqen dy doreza të lëkurës njerëzore, siç shkruhet në mbishkrim, të sjella nga një kamp përqendrimi nazist. “Putini nuk dëshiron ta lërë frymën e nazizmit të dalë jashtë. Nëse Rusia dështon, nazistët ukrainas do të fillojnë të bëjnë sërish doreza me lëkurë njeriu”.

Më sipër, ka një pamje të vitit 1942, gjatë rrethimit gjerman të Smolenskut, ku ata lajnë rrobat në Dnieper, lumi që përshkon gjithashtu Bjellorusinë dhe Ukrainën

Në përgjigjen e tij janë farat e dallimit mes nesh dhe atyre. Lufta e Dytë Botërore për Perëndimin është transferuar në tekste shkollore. Në Rusi është kthyer në një obsesion të nxitur nga propaganda e Kremlinit. Ato njëzet e gjashtë milionë të vdekur që Duma i shton në numër çdo vit, janë baza e "të drejtës morale gjigante" të Rusisë, siç e përcakton Putini, për të mbrojtur pozicionet e veta, edhe kur ato janë të pambrojtshme.

“Këto foto të ushtarëve nuk janë objekte abstrakte. Ata janë njerëz që i kam takuar kur ishin ende gjallë. Ju perëndimorët nuk e kuptoni se ne jemi të ndryshëm. Për ju, normaliteti do të thotë paqe. Por për ne është e kundërta. Gjithmonë ndiheshim sikur ishim në luftë. Për ne nuk është një tabu, por një kusht jete në të cilin jemi edukuar”.

Është një muze i bërë në shtëpi, i ndërtuar tërësisht nga ekspozita rreth Smolenskut, qytetarëve ose ushtarëve të tij. Megjithatë, diçka mungon. Në historinë e eposit të lavdishëm të Luftës së Madhe Patriotike të qytetit dhe të rajonit, mungon një kapitull i rëndësishëm. Nga maja e mureve, nga larg shihet një kodër. Në rrafshinën, në këmbët e tij është aeroporti ushtarak ku u rrëzua avioni Tupolev më 10 prill 2010 që mbante presidentin polak Lech Kaczynski dhe 87 anëtarë të qeverisë së tij. Të gjithë vdiqën. Edhe shpresa e pajtimit mes dy vendeve që urrejnë njëri-tjetrin vdiq nën një grumbull teorish konspirative për incidentin.

Delegacioni polak do të vizitonte memorialin e inauguruar dhjetë vjet më parë në fshatin Katyn, i cili është vetëm njëzet kilometra larg Smolenskut. Në vitin 1940, në pyllin e asaj kodre, njëzet e dy mijë oficerë, mjekë, avokatë, intelektualë polakë u vranë me urdhër të Stalinit dhe Byrosë Politike, pasi u zunë rob pas pushtimit rus të Polonisë.

Pakti i nënshkruar nga Ministri i Jashtëm gjerman Joachim von Ribbentrop dhe nga BRSS Vyacheslav Molotov.

Turpi i Katyn është atje, i fshehur mirë nga sytë dhe kujtesa nga një strehë pemësh. Në Smolensk dhe muzetë e tij nuk ka asnjë pllakë apo shenjë që e kujton atë./ Përgatiti: Pamfleti

smolensk qyteti i luftës rusia ukraina