Bota12 Maj 2023, 17:10

SHBA e gatshme të lehtësojë sanksionet ndaj Moskës, në këmbim të dy amerikanëve të burgosur në Rusi

Shkruar nga Pamfleti

SHBA e gatshme të lehtësojë sanksionet ndaj Moskës, në

SHBA po shqyrton disa opsione duke përfshirë këtu edhe lehtësimin e ngushtë të sanksioneve ndaj Rusisë, për të siguruar lirimin e dy amerikanëve të ndaluar gabimisht, ish-marinisin, Paul Whelan dhe gazetarin, Evan Gershkovich pasi aktualisht nuk ka shtetas rusë të rangut të lartë në burgjet amerikane për të shkëmbyer.

Zëdhënës i Kremlinit, Dmitry Peskov nuk pranoi të komentojë nëse Moska kishte marrë propozime të tilla nga Uashingtoni dhe nëse do të shqyrtonte opsione të tilla.

"Ne nuk do të japim asnjë koment për këtë temë fare," tha Peskov në përgjigje të pyetjeve të gazetarëve.

SHBA ka siguruar shkëmbime të profilit të lartë të të burgosurve në të kaluarën. Prillin e kaluar, administrata Biden siguroi lirimin e amerikanit Trevor Reed, i cili ishte arrestuar në Rusi që nga viti 2019, në këmbim të kontrabandistit rus të drogës, Konstantin Yaroshenko.

Në dhjetor, Rusia ra dakord të lironte yllin amerikan të basketbollit Griner në këmbim të trafikantit famëkeq të armëve Viktor Bout .

Ndryshe nga Griner dhe Reed, Rusia po i trajton të dy Whelan dhe Gershkovich si spiunë. Gjatë viteve të bisedave, zyrtarët rusë kanë treguar se në këmbim të Whelan, ata presin dikë që është i lidhur me aparatin e inteligjencës ruse. Zyrtarët amerikanë presin që Rusia ka të ngjarë të bëjë kërkesa të ngjashme edhe për Gershkovich.

shba rusia të burgosurit