Bota12 Maj 2023, 16:32

Udhëheqja ruse e shqetësuar nga sulmet e shefit të Wagner!

Shkruar nga Pamfleti

Udhëheqja ruse e shqetësuar nga sulmet e shefit të Wagner!

Shefi i Wagner, Yevgeny Prigozhin nuk po vepron në interes të Kremlinit dhe shpërthimet e tij po "shqetësojnë seriozisht" lidershipin më të lartë të Rusisë.

Instituti për Studimin e Luftës (ISW) raporton se dy burime të Kremlinit i thanë medias opozitare ruse se ultimatumi i zotit Prigozhin drejtuar ministrisë ruse të mbrojtjes javën e kaluar, në të cilin ai kërcënoi se do të largonte trupat e tij nga Bakhmut nëse nuk u jepej më shumë municion, u pa  si një kërcënim serioz.

Sipas ISW, themeluesi i Wagner është i përkushtuar të pretendojë Bakhmut si një fitore personale në mënyrë që të ketë ndikim mbi Ministrinë e Mbrojtjes ruse.

Zyrtarët e Kremlinit gjithashtu kishin frikë se Prigozhin po tallej me Vladimir Putinin kur ai së fundmi aludoi se një gjyshi në pushtet mendonte se gjithçka ishte mirë me pushtimin e Rusisë, pavarësisht se më vonë ai këmbënguli se nuk i referohej presidentit rus.

ISW thotë se burimet e Kremlinit besojnë se sjellja e përshkallëzuar e financierit ka të ngjarë të jetë rezultat i paaftësisë së tij për të përmbushur një afat të paspecifikuar për kapjen e Bakhmutit.

Ndërkohë një tjetër burim shtoi se loja e fajësimit të Prigozhin është një përpjekje për të shmangur pranimin e përgjegjësisë për dështimin për të zbatuar premtimin e tij personal" për të kapur Bakhmutin.

ukrainë wagner rusia