Bota10 Dhjetor 2023, 21:11

Si dëshira e britanikëve për të dëbuar emigrantët, po ‘shporr’ një tjetër kryeministër nga ‘Downing Street’?!

Shkruar nga Pamfleti

Si dëshira e britanikëve për të dëbuar emigrantët,

Nuk është aspak e qartë nëse kundërshtarët e Sunak në të djathtë kanë numrat për ta larguar atë nga posti i kryeministrit, apo nëse ekziston dëshira e së majtës konservatore për ta mbajtur atë në pushtet.

Rishi Sunak po lufton për të shmangur të bëhet lideri i fundit konservator i shkarkuar për shkak të luftës së brendshme në parti!

Kryeministri britanik përballet me dy javë vendimtare.  Lufta e fundit ka të bëjë me faktin nëse qeveria duhet të përkulë apo të injorojë ligjet vendase dhe ndërkombëtare, në mënyrë që Mbretëria e Bashkuar të mund të dëbojë azilkërkuesit në Ruanda pa marrë parasysh kërkesat e tyre.

Por përçarja shkon shumë më thellë, duke shtruar pyetje ekzistenciale në lidhje me Partinë Konservatore, fuqinë relative të Dhomës së Komunave, Dhomës së Lordëve dhe gjyqësorit, si dhe sovranitetin e Mbretërisë së Bashkuar dhe vendin e saj në botë.

Kur ligjvënësit të votojnë të martën për legjislacionin kundër imigracionit, ka rrezik të rikthejë ndasitë e vjetra të Brexit që rrëzuan ish-kryeministren Theresa May, këtë radhë për të rrëzuar Sunak.  

Plani i Ruandës ka qenë i diskutueshëm që kur u njoftua nga Johnson në vitin 2022, dhe është mbajtur në mënyrë të përsëritur nga gjykatat evropiane dhe e Britanisë. Pyetjet e vazhdueshme në lidhje me shpenzimet do të intensifikohen pasi u shfaq këtë javë se Mbretëria e Bashkuar ka shpenzuar 100 milionë £ (126 milionë dollarë) për planin këtë vit, në krye të 140 milionë paundëve të paguara më parë.

Në vend që të tërhiqen nga ky plani pothuajse i dështuar, Sunak dhe ekipi i tij kanë përqafuar një politikë që ata e shohin si një mënyrë për të përmbysur pozicionin e ulët të konservatorëve në sondazhe.

Ajo është e lidhur thelbësisht me një nga pesë premtimet që Sunak dëshiron që votuesit ta gjykojnë atë, për të ndaluar azilkërkuesit që të mbërrijnë me varka të vogla përtej Kanalit Anglez. Ministrat e shohin programin e dëbimit të Ruandës si një pengesë të nevojshme, edhe pse u përpoqën të bindin gjykatat se kombi afrikan është një vend i sigurt për të dërguar të dëbuar. Gjykata e Lartë e Mbretërisë së Bashkuar vendosi muajin e kaluar se nuk është kështu, duke e shpallur planin e Sunak të paligjshëm dhe duke shkaktuar përplasje mes konservatorëve.

Ashtu si grindjet rreth Brexit, çështja po bëhet një çështje e pastërtisë politike, veçanërisht për deputetët e krahut të djathtë konservator. Ekziston një mbivendosje e konsiderueshme midis ligjvënësve që kërkuan divorcin më të vështirë të mundshëm nga BE-ja dhe atyre që kërkojnë që Sunak të anulojë ligjin e Mbretërisë së Bashkuar dhe të nxjerrë Britaninë nga Konventa Evropiane për të Drejtat e Njeriut, në mënyrë që azilkërkuesit të mos kenë hapësirë ligjor për të apeluar.

Ashtu si në ato vite të nxehta pas Brexit-it të 2016-ës, ka edhe deputetë konservatorë të cilët janë thellësisht të pakënaqur që Mbretëria e Bashkuar u kthen shpinën detyrimeve ndërkombëtare dhe ligjeve mbizotëruese për përfitime politike.

Qetësia relative u zhduk në mënyrë dramatike me dorëheqjen e ministrit të imigracionit Robert Jenrick, që kapi në befasi Downing Street. Njerëz të njohur me këtë çështje thanë se ndikimi ishte i menjëhershëm në të dyja anët e partisë.

Humori i tyre u errësua më tej kur një Sunak i tensionuar dhe luftarak përdori një konferencë shtypi të organizuar me ngut për t'u përpjekur të merrte deputetët e krahut të djathtë duke folur për elementët e linjës së ashpër kundër imigracionit të projektligjit të tij.

Kjo do të thotë që Sunak përballet me një periudhë të rrezikshme. Në shenjë se sa i pasigurt është ai për përmasat e mundshme të çdo rebelimi, tregon vetë fakti se ai vendosi të mos e bënte votimin e së martës si një votë mosbesim ndaj qeverisë së tij. Kjo do të rriste në mënyrë dramatike aksionet, deri në pikën ku nëse ai humbte, ai do të përballej me thirrje intensive për të dhënë dorëheqjen ose për të thirrur zgjedhje të reja.

Sunak tha se do të dëshironte që projektligji të bëhej ligj në "kohë rekord", duke sugjeruar se do të përpiqet të përfundojë kalimin e tij në Commons përpara se parlamenti të shpërndahet më 19 dhjetor për pushimet e saj të Krishtlindjeve.

Duke pasur parasysh se sa i madh është bërë plani i Ruandës, pasojat do të jenë të mëdha. Nuk është aspak e qartë nëse kundërshtarët e Sunak në të djathtë kanë numrat për ta larguar atë nga posti i kryeministrit, apo nëse ekziston dëshira e së majtës konservatore për ta mbajtur atë në pushtet.

Por, ashtu si konservatorët që debatuan për Evropën dobësuan kryeministrat nga Margaret Thatcher dhe John Major te David Cameron dhe May, ashtu edhe Sunak si një Brexiteer i përkushtuar po lufton për të zbutur konfliktin e brendshëm të partisë./Përshtati “Pamfleti” nga “Bloomberg”

britania ruanda emigrantët