Bota 7 Prill 2023, 08:07

Silvio Berlusconi në terapi intensive, vëllai i tij: Është përmirësuar!

Shkruar nga Pamfleti

Silvio Berlusconi në terapi intensive, vëllai i tij: Është

Lideri i ‘Forza Italia’ Silvio Berlusconi ka kaluar natën e dytë në repartin e terapisë intensive në spitalin San Raffaelo në Milano, pasi po vuan prej disa kohës nga leucemia.

“Jemi më të lehtësuar, ka një përmirësim! Ne kemi besim”, tha vëllai i tij Paolo Berlusconi.

Lajmi për gjendjen e rëndë shëndetësore të Silvio Berlusconit, ka pasur shumë reagime dhe mesazhe nga kolegët e tij në parlamentin italian.

Duke filluar nga kryeministrja Georgia Meloni, presidenti i Senatit, Ignazio La Russa, te lideri i Italia Viva, Matteo Renzi. Mesazhe pati edhe nga drejtuesit e grupeve të “Vëllezërve të Italisë,” nëDhomë dhe Senat, Tommaso Foti dhe Lucio Malan, etj.

Në mëngjes, kreu i FI-së i telefonoi krerëve të partisë, të cilëve u rekomandoi angazhimin e tyre maksimal sepse "vendi ka nevojë për ne". 

Para shtrimit të javës së kaluar Berlusconi, ishte shtruar në spital në San Raffaele pak më shumë se një vit më parë , në janar të 2022. Në atë kohë, shtrimi në spital ishte shkaktuar nga një infeksion urinar , i cili kishte bërë të nevojshme aplikimin e terapive intensive.

Në maj 1997, 86-vjeçarit ju hoq një tumor malinj në prostatë: ajo ndërhyrje, falë privatësisë absolute të garantuar nga spitali San Raffaele, mbeti shumë e fshehtë për shumë kohë.

Më 13 dhjetor 2009, themeluesi i Mediaset u nis për në spital, pasi u godit nga një statujë e hedhur nga Massimo Tartaglia gjatë një ngjarjeje publike: imazhet e Berlusconit të plagosur, me fytyrën e tij të gjakosur, bënë xhiron e botës.

Në vitin 2014, pati një mbulim të madh mediatik edhe shtrimi i Berlusconit në spital për dy operacione për trajtimin e uveitit, një inflamacion i syve.

Në shtator 2020, Berlusconi doli pozitiv për virusin Sars-CoV-2 dhe zhvilloi simptoma të Covid-19, duke përfshirë pneumoninë dypalëshe.

Në qershor 2016, ai ishte operuar sërish në San Raffaele, një operacion në zemër për të zëvendësuar valvulën e aortës.

Duke njoftuar nevojën për një operacion, më 9 qershor 2016, mjeku personal i Berlusconit, Alberto Zangrillo, shpjegoi se ish-kryeministri kishte me atë rast "rrezik të vdiste: ai mbërriti në spital në kushte shumë të rënda. Në vitin 2019 ai iu nënshtrua një operacioni urgjent, për dy orë, për shkak të obstruksionit të zorrëve.

berlusconi giorgia meloni matteo renzi terapi intesive