Bota17 Prill 2024, 20:51

Turqia akuza Netanyahut: Po përpiqet të tërheqë Lindjen e Mesme në luftë për të qëndruar në pushtet

Shkruar nga Pamfleti

Turqia akuza Netanyahut:  Po përpiqet të tërheqë Lindjen e

Ministri i Jashtëm turk Hakan Fidan kritikoi kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu për përpjekjen për të tërhequr rajonin në luftë për të qëndruar në pushtet në vendin e tij.

Fidan po fliste në një konferencë të përbashkët shtypi me homologun e tij nga Katari Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al Thani në Doha të mërkurën.

“Është e qartë se Netanyahu po përpiqet të tërheqë rajonin në luftë për të qëndruar në pushtet”, tha Fidan.

Duke vënë në dukje se Turqia u përpoq të de-përshkallëzonte tensionet midis Izraelit dhe Iranit përpara 13 prillit, Fidan tha se Ankaraja u kërkoi të dyja palëve të vepronin me përmbajtje. Ai tha gjithashtu se është thelbësore që vendet jashtë rajonit t'i qasen me qetësi çështjes dhe se vendet e rajonit nuk duan që palët e treta të sjellin konfliktet e tyre në këtë gjeografi.

Fidan tha se sulmi i Iranit kundër Izraelit më 13 prill ka treguar se ligji ndërkombëtar është i detyrueshëm për të gjitha vendet dhe se çelësi për vendosjen dhe ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në të gjithë globin është i mundur vetëm duke iu bindur ligjit ndërkombëtar.

"Vendet që ofrojnë mbështetje të pakushtëzuar për Netanyahun duhet të rishikojnë menjëherë qëndrimin e tyre," tha Fidan, duke shtuar se dhuna dhe shtypja e Izraelit ndaj popullit palestinez është shkaku kryesor i problemit në rajon.

"Dëshiroj të nënvizoj se viktima e vërtetë tani nuk është as Irani, as Irani. Njerëzit e Gazës janë viktimat e vërteta," tha Fidan.

Ai gjithashtu vuri në dukje se Turqia dhe Katari janë vazhdimisht në koordinim për përpjekjet për armëpushim në Gaza, pasi ai tha se viktimat e vetme në rajon janë banorët e Gazës.

Fidan tha se Turqia do të rrisë përpjekjet e saj për t'i dhënë fund luftës në Gaza, pasi ekzistonte një kërcënim "i vazhdueshëm" se konflikti do të përhapej në rajon.

Më herët të mërkurën, Fidan zhvilloi bisedime me shefin e Hamasit, Ismail Haniyeh dhe udhëheqës të tjerë politikë të grupit të rezistencës palestineze, në Doha.

Ankaraja ka qenë në kontakt me Hamasin lidhur me përkeqësimin e situatës humanitare në Gaza, sulmet e paligjshme të Izraelit, një armëpushim dhe diskutimet për lirimin e pengjeve që nga shpërthimi i raundit të ri të konfliktit. Ajo gjithashtu i ka dërguar ngushëllimet e saj Haniyeh pasi tre nga djemtë e tij dhe disa nga nipërit e tij u vranë, ndërsa vizitonte të afërmit në një kamp refugjatësh në Gaza javën e kaluar.

turqi izrael