Bota16 Mars 2023, 20:38

Vendimi i Polonisë për të dërguar avionë në Ukrainë, SHBA: Është e drejta e tyre, ne nuk do t’i bashkohemi kësaj nisme

Shkruar nga Pamfleti

Vendimi i Polonisë për të dërguar avionë në

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha se vendimet që marrin vendet për t'i dhënë Ukrainës ndihmë ushtarake janë "vendime sovrane". 

Ai shtoi se pavarësisht se SHBA bashkë punon me shumë vende për t’i ofruar ndihmën e nevojshëm Ukrainës, çdo shtet ka autonominë e tij dhe vepron ashtu si e sheh të arsyeshme.

“Në lidhje me vendimin e Polonisë për të ofruar avionë për Ukrainën, shikoni, këto janë vendime sovrane për vendet që të marrin atë që do t'i japin Ukrainës për të ndihmuar në mbrojtjen kundër agresionit rus. Ne sigurisht që po punojmë ngushtë me dhjetëra vende për këto pyetje, por vende të ndryshme po bëjnë gjëra të ndryshme në përgjigje të asaj që kanë dhe cilat janë nevojat e perceptuara”, tha Blinken.

Gjithashtu Blinken nuk dha asnjë tregues se vendimi i Polonisë do të ndryshonte qëndrimin e administratës Biden kundër dërgimit të avionëve luftarakë në Ukrainë.

Fokusi ynë ka qenë të bëjmë gjithçka që mundemi për t'u siguruar që Ukraina ka atë që i nevojitet, çfarë mund të përdorë dhe atë që i nevojitet veçanërisht në këtë moment, duke u marrë si me ofensivën që po shohim nga Rusia, në të gjithë lindjen por edhe në përgatitje për veprimet e veta në javët dhe muajt në vijim, ndërsa kërkon të rimarrë më shumë nga territori që Rusia i ka marrë”, tha Blinken.

 

shba polonia ukraina