Bota19 Shtator 2023, 16:19

“Xi Jinping është diktator”/ Deklarata e ministres gjermane rindez tensionet mes Perëndimit dhe Kinës, Pekini: Provokim i paprecedent!

Shkruar nga Pamfleti

“Xi Jinping është diktator”/ Deklarata e ministres

Kina ka reaguar kundër pas deklaratës së ministres së Jashtme gjermane, e cila e quajti presidentin Xi Jinping një diktator, duke ndezur sërish tensionet mes Pekinit dhe Perëndimit.

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock i bëri komentet në një intervistë me Fox News gjatë një vizite në Shtetet e Bashkuara javën e kaluar.

Kur u pyet për luftën e Rusisë kundër Ukrainës, ajo tha: "Nëse Putini do ta fitonte këtë luftë, çfarë shenjë do të ishte kjo për diktatorët e tjerë në botë, si presidenti kinez Xi,?"

Lidhur me këto deklarata qeveria kineze thirri të dielën ambasadoren e Gjermanisë në Kinë, Patricia Flor, për të protestuar ndaj komenteve të Baerbock, tha një zëdhënës i ministrisë së jashtme gjermane për CNN të hënën.

Ministria e Jashtme e Kinës tha se Pekini ishte "shumë i pakënaqur" me komentet e Baerbock dhe i kundërshton fuqishëm ato.

Vërejtjet e bëra nga Gjermania janë jashtëzakonisht absurde, cenojnë seriozisht dinjitetin politik të Kinës dhe janë një provokim i hapur politik”, tha zëdhënësi i ministrisë së jashtme kineze Mao Ning në një konferencë të rregullt për shtyp të hënën.

Pyetja në lidhje me vërejtjet e Baerbock dhe përgjigjen e Maos mungojnë të dyja në transkriptin zyrtar të konferencës të postuar më vonë në faqen e internetit të ministrisë.

Ministria e Jashtme kineze shpesh lë jashtë përmbajtjen që e konsideron të ndjeshme nga transkriptet e njoftimeve të saj të rregullta.

Nuk është hera e parë që Kina ka treguar ndjeshmëri ndaj mënyrës sesi liderët e huaj i referohen Xi-së si diktator.

Në qershor, presidenti i SHBA Joe Biden gjithashtu iu referua Xi si një "diktator", duke shkaktuar një reagim të ashpër nga Pekini./CNN

baerbok kina xi