Kronike 4 Dhjetor 2023, 21:05

Kishin kthyer restorantin e braktisur në fermë kanabisi dhe e reklamonin në “Tik Tok”, arrestohen dy shqiptarët në Britani

Shkruar nga Pamfleti

Kishin kthyer restorantin e braktisur në fermë kanabisi dhe e

Dy shqiptarë që punonin si “kopshtarë” për një fermë të madhe kanabisi në një restorant “të braktisur”, reklamuan punën e tyre në TikTok.

Artan Haka, 38 vjeç dhe Juljan Sulaj, 25 vjeç, u zbulua se jetonin në kushte të rralla të lidhura me restorantin e braktisur në Bradshaëgate.

Policia zbuloi se dy shqiptarët po kujdeseshin për qindra bimë kanabisi të shpërndara në më shumë se 10 dhoma.

Prokurori Kevin Lister tha: “Një rrjedhje e madhe uji u zbulua në një restorant të braktisur që u gjurmua në një pronë ngjitur”.

Sipas hetuesit, kishte rreth 760 bimë gjithsej, që arrinte në rreth dy kilogramë kanabis secila. Ai i tha gjykatës se si policia më pas hyri në papafingo të ndërtesës ku gjetën dy shtretër dhe një kuzhinë. Z. Lister tha: “Prona ishte në një gjendje shumë të keqe, të pandehurit u gjetën në bodrum, të fshehur”.

Dy shqiptarët u arrestuan më pas nga policia, ndërsa Haka pranoi në polici se kishte shkuar në Mbretërinë e Bashkuar ilegalisht në vitin 2020 dhe kishte lëvizur midis Londrës, Birminghamit dhe më pas Boltonit.

Z. Lister tha: “Më pas, duke pasur nevojë për para, ai nisi këtë punë, në kuptimin më të dobët, të cilin e pa të reklamuar në TikTok”. Haka pohoi se roli i tij kishte qenë të ujiste bimët dhe se nuk ishte larguar nga ndërtesa për dy muaj. Sulaj, më i riu, nuk dha asnjë koment kur u intervistua nga policia.

Gjyqtarja Abilgail Hudson pranoi se Haka dhe Sulaj kishte të ngjarë të kishin qenë nën kontrollin e të tjerëve kur punonin në kopshtin e kanabisit. Por duke iu drejtuar dyshes, ajo u kujtoi atyre përmasat e fermave që po kujdeseshin.

Ajo gjithashtu vuri në dukje se për shkak të statusit të tyre të paligjshëm, ata nuk do të ishin në gjendje të zbatonin urdhrat e provës. Gjykatësi Hudson e dënoi Hakën me 14 muaj burg dhe Sulajn me 12 muaj. Ajo u tha atyre se kjo nuk do të ndikonte në procedurat e tyre të imigracionit, të cilat “do të marrin rrugën e tyre”.

kanabis britani