Kronike29 Shtator 2023, 11:41

Operacioni antidrogë në Elbasan, në pranga 34-vjeçari; shkon në 56 numri i të arrestuarve

Shkruar nga Pamfleti

Operacioni antidrogë në Elbasan, në pranga 34-vjeçari;

Enea Tollumi 34-vjeç është vënë në prangat e policisë pasi ishte i shpallur në kërkim si anëtar i një grupi trafikantësh droge në kuadër të operacionit 'Rrjeti'.

Banda ku i riu bënte pjesë u godit 3 muaj më parë në saj të operacionit të koduar ‘Rrjeti’ dhe deri tani ka shkuar në 56 numri i të arrestuarve. 34-vjeçari u arrestua në lagjen ‘Qytet Studenti’ në Tiranë.

34-vjeçari akuzohet si pjesëtar i një rrjeti kriminal për prodhimin, shitjen dhe trafikimin e llojeve të ndryshme të drogave, rrjet i cili u godit nga Policia e Elbasanit, në muajin qershor të këtij viti, në kuadër të megaoperacionit policor antidrogë të koduar "Rrjeti".

Në dosjen e siguruar tregohet se si u zbuluan personat e akuzuar si të përfshirë në grupet kriminale që merreshin me trafik droge në zona të ndryshme të Elbasanit. Ata janë zbuluar nga agjenti i autorizuar me simbolin ‘K’ që blinte drogë dhe zbuloi se si e kryenin shitjen e lëndëve narkotike. Ata shpërndanin lëndë narkotike të llojit kokainë, heroinë, ekstazi dhe kanabis që e përpunonin dhe e përgatisnin në doza të vogla, gati për shitje. Lënda narkotike shitej në forma të ndryshme, dikush me letra si të paketave të cigares, një tjetër në shishe uji, apo edhe në materiale plastike.

Çfarë ka sekuestruar policia?

Në kuadër të operacionit ‘Rrjeti’ janë sekuestruar 51 milionë lekë, 15 mijë euro si dhe një shumë frangash zviceriane! Po ashtu është sekuestruar 1 kilogram e 311 gramë kokainë, 860 gramë heroinë, 1 kilogram e 317 gramë kanabis, mijëra doza kokaine, heroine, kanabisi dhe metadoni, fara kanabisi, një armë zjarri model 56, sasi municoni luftarak, pjesë të armëve të zjarrit, silenciatorë, armë të ftohta.

Persona në kërkim

Hysen Haziu, Eliberto Skilja, Sotir Kokoneshi, Albi Bicaku, Migel Balla dhe Migen Kucaj

elbasan antidroge 34vjecari