Politike12 Prill 2023, 16:29

Nuk ndalen rrjedhjet në radhët e Alibeajt, tërhiqet nga gara tjetër kandidat

Shkruar nga Pamfleti

Nuk ndalen rrjedhjet në radhët e Alibeajt, tërhiqet nga gara

Rikthehet hegjemonia në radhët e kandidatëve të Enkelejd Alibeajt.

Vetëm pak ditë para nisjes zyrtare të fushatës elektorale të zgjedhjeve vendore të 14 majit, kandidati për bashkinë e Mirditës Mark Ruçi është tërhequr nga gara.

Ruçi ka dorëzuar dorëheqjen dhe do të mbështesë kandidatin e koalicionit Berisha-Meta, Albert Melyshi.

Pak ditë më parë u tërhoqën nga gara edhe 4 kandidatë të tjerë. Bëhet fjalë për Sandër Markun në Lezhë, Genc Doçin në Kurbin, Gjergji Gjatën në Korçë dhe Bujar Vreton në Librazhd.

Kandidati i Korçës, Gjata, konfirmoi zyrtarisht tërheqjen nga gara bashkë me 40 kandidatët për Këshillin Bashkiak. Të gjithë të dorëhequrit kanë deklaruar se do të mbështesin kandidatët e Berishës. Ndërkohë nga grupi i Alibeajt ka pasur akuza se kandidatët e tij po përballen me presione që të tërhiqen nga gara.

Pas këtij largimi, Alibeaj do garojë për kryetarë bashkie në 15 zona.  

Kandidatët e mbetur të Alibeajt

1.       Bashkia Vau-Dejës- Klomentina Drini

2.       Bashkia Dibër–  Naim Gazidede

3.       Bashkia Kamëz-  Bilbil Bajraktari

4.       Bashkia Tiranë- Roland Bejko

5.       Bashkia Dimal-    Dritan Sula

6.       Bashkia Kucovë – Ilirjan Koxhaj

7.       Bashkia Fier-  Eriselda  Zotaj Çelaj

8.       Bashkia Polican -Florjan Qama

9.       Bashkia Mallakastër- Agron Kapllanaj

10.   Bashkia Patos- Pranvera Rizaj

11.   Bashkia Gjirokastër -Shemsho Lamaj

12.   Bashkia Këlcyrë- Adriatik Spahiu

13.   Bashkia Tepelenë- Sokol Guga

14.   Bashkia Finiq- Leonidh Papa

15.   Bashkia Sarandë- Skënder Muço.

alibeaj kandidate doreheqje mirdite mark ruçi