Politike 8 Maj 2023, 18:08

Rama i bën qokën Erdoganit, i dërgon mesazh mbështetjeje për zgjedhjet dhe sfidon Perëndimin

Shkruar nga Pamfleti

Rama i bën qokën Erdoganit, i dërgon mesazh mbështetjeje

Erdogan nuk shihet favorit në zgjedhje dhe “sulltanati” i tij mund të marrë fund. Si duket Rama ka hedhur një “gur” me shpresën se do e ndihmojë...

Kryeministri Edi Rama i ka bërë qokën presidentit turk Recep Tayyip Erdoğan. Ky i fundit e ndihmoi të fitonte zgjedhjet e 2021 duke ndërtuar spitalin në Fier dhe shtëpitë e prekura nga tërmeti. Duke qenë se tani është në rrezik të humbasë zgjedhjet, Rama është hedhur në sulm ta inkurajojë dhe ndihmojë me sa të mundet “vëllanë” e tij turk, duke ndërhyrë hapur në zgjedhjet e një shteti tjetër dhe duke i bërë karshillëk Perëndimit.

Rama ka përcjellë një video-mesazh me rastin e zgjedhjeve presidenciale në Turqi dhe kërkon vota për Erdoganin, duke sfiduar dhe Perëndimin. Nëse ndiqen mediat perëndimore, të gjithë mbështesin kandidatin e opozitës, por Rama kërkon mbështetje për mikun e tij.  

"Është padiskutim detyra e qytetarëve të Republikës së Turqisë të zgjedhin liderin dhe qeverinë që duan. Askush nuk mund dhe nuk di ta bëjë këtë më mirë se ata. Por, në respekt të secilit e të secilës prej tyre, unë dua të shpreh konsideratën më të lartë për Presidentin Erdoğan, vizioni, kurajoja, vullneti dhe puna e palodhur e të cilit, e ktheu në sytë e krejt botës Turqinë në shembullin e një transformimi fantastik", thekson ai.

Rama shton se fuqizimi shembullor i Turqisë, krijimi i një vetëdijeje të re, tek forca e kombit dhe e shtetit turk, nuk sollën vetëm plot të mira për vendin e për popullin e saj, "po krijuan edhe vështirësi të mëdha dhe kundërshti të forta, të cilat kulmuan me vënien deri në pikëpyetje të integritetit të institucioneve legjitime të Turqisë, madje edhe të vetës jetës së Presidentit Erdoğan".

"Unë e di se Presidenti Erdoğan ka kritikë të fortë, ashtu siç ka edhe mbështetës pasionantë dhe me siguri të dyja palët kanë arsyet e tyre legjitime, për të cilat sot Turqia po zhvillon një ballafaqim të zjarrtë. Po unë dua vetëm t’ju them të gjithëve se në kohë kaq të vështira, jo vetëm për Turqinë, por për krejt botën e sidomos Evropën, eksperienca dhe karakteri i Presidentit të Republikës së Turqisë - roli i tij për lehtësimin e barrës së madhe të konfliktit në Ukrainë mbi rrugët e furnizimit me grurë të shumë vendeve të rrezikuara nga pesha e atij konflikti apo pesha e gjykimit të tij në përballjen me vatrat kërcënuese të terrorizmit - janë një aset tepër i çmuar, për të mos u marrë parasysh nga të gjithë ata që të dielën e ardhshme do të vendosin për drejtimin që do të marrë Turqia", thekson Rama.

Rama shprehet se për Shqipërinë dhe shqiptarët Presidenti Erdoğan është një mik i mirë i ditëve më të vështira, sipas tij që nga dita e vendimit për njohjen e Kosovës si shtet, që Turqia ishte e para e cila e deklaroi sapo Kuvendi i Kosovës shpalli republikën, tek tragjedia e tërmetit në Shqipëri, kur mbështeti qindra familje të prekura shqiptare me ndërtimin e shtëpive të reja.

"Për mua personalisht Presidenti Erdoğan nuk është vetëm një mik i mirë në ditë të vështira, po edhe një lider politik shumë i veçantë, për faktin se thotë atë që bën dhe bën atë që thotë. Disa mendojnë se ai është shumë rigjid dhe i prerë. Mbase kanë të drejtë, po mbase për këtë fazë të historisë së Turqisë dhe në këtë botë kaq të paparashikueshme, mospërkulja është pikërisht ajo që i është dashur e i duhet ende një vendi si Turqia, e cila në 14 maj duhet të vendosë mes vështirësisë për të vazhduar përpara dhe lehtësisë së kthimit mbrapa", thuhet në mesazhin e Ramës.

Në fund Rama lutet që të fitojë Erdogan: "Duke i uruar Turqisë dhe popullit turk të gjitha bekimet e Zotit, uroj megjithë zemër që qytetarët turq të kenë parasysh në zgjedhjen e tyre edhe rolin e pazëvendësueshëm të Republikës së Turqisë në ekuilibrat e brishtë të kësaj kohe të vështirë për Ballkanin, e për krejt Evropën".

rama erdogan mesazh