Politike17 Mars 2023, 17:29

Vizita e zyrtarëve të BE, reagon Kim: SHBA mbështet integrimin e Shqipërisë, asistencë për reformat

Shkruar nga Pamfleti

Vizita e zyrtarëve të BE, reagon Kim: SHBA mbështet integrimin e

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim ka përshëndetur avancimin e Shqipërisë drejt Bashkimit Europian.

Ajo ka shpërndarë në Twitter një postim të Josep Borrel mbi vizitën dje në Tiranë dhe shkruan se shqiptarët dhe qeveria e Shqipërisë meritojnë respekt për ndryshimet e vështira në emër të këtij procesi.

Në të njëjtën kohë, ambasadorja amerikane rikonfirmon mbështetjen e SHBA ndaj Shqipërisë, duke deklaruar se Uashingtoni do asistojë në realizimin e reformave.

Kënaqësi të shoh Shqipërinë të ecë përpara në rrugën e saj drejt anëtarësimit në BE. Shqiptarët dhe qeveria e Shqipërisë meritojnë respekt për kryerjen e ndryshimeve të vështira deri tani. SHBA do të vazhdojë të mbështesë fort përparimin e Shqipërisë për t’u bërë shtet anëtar i BE, përfshirë përpjekjet për të zbatuar reformat e nevojshme”, shkruan Yuri Kim.

Shqipëria ka hapur negociatat me BE, por janë një numër i madh kushtesh që duhet të përmbushen derisa të vijë anëtarësimi. Në mbledhjet ndërqeveritare do të shqyrtohen kapitujt e Stabilizim Asociimit dhe pika më kryesore është te drejtësia dhe shteti ligjor. BE kërkon arrestime të bujshme dhe SHBA po punon fort në këtë aspekt. Reforma në drejtësi është investim i saj dhe ditët e fundit SPAK po jep sinjale se gjërat po lëvizin.

kim be reforma