Politike17 Prill 2024, 16:07

Si zbuloi Perëndimi minierën e floririt në Kongo ku përflitet Ilir Meta? (Foto)

Shkruar nga Pamfleti
Si zbuloi Perëndimi minierën e floririt në Kongo ku
Miniera e Kongos

Gjithçka është e dokumentuar, për transaksionin e Kastriot Ismailajt, i cili nuk është vetëm njeriu i CEZ-DIA. Ai është personi kyç edhe për minierën e Kongos, e cila është bomba e madhe që pritet të shpërthejë së shpejti...

SHBA dhe Gjermania e kanë zbuluar herët lidhjen e Ilir Metës me minierën e arit në Kipushi të Kongos, hyrjen e Kastriot Ismailajt si investitor, por edhe emërimin e një zvicerani nga Ilir Meta si konsull nderi.

Bëhet fjalë që në vitin 2009. Një media zvicerane, NZZ, që në vitin 2009 ka shkruar për minierën e arit në Kongo, të cilën e kishte blerë Kastriot Ismailaj. Miniera e Kipushit është në fakt një minierë zinku, por që ka edhe ar dhe metale të tjera të rralla.

Si zbuloi Perëndimi minierën e floririt në Kongo ku

NZZ në artikullin e saj shkruante se pikë referimi e Kipushit është një kullë e shëmtuar ku në muret anësore shkruhet me germa të mëdha në frëngjisht: “Dhuratë nga United Resources AG – Zvicër”. United Resources rezulton të jetë një kompani guaskë me një adresë në Schmerikon në liqenin e Cyrihut.

Në fund të viteve 1980, pothuajse 30 vjet pas pavarësisë, Kipushi ende prodhonte më shumë se 140,000 ton zink në vit. Në vitin 1993 shfrytëzimi u ndërpre për shkak të keqmenaxhimit dhe mungesës së pjesëve rezervë. Katër vjet më vonë, udhëheqësi rebel Laurent-Désiré Kabila përmbysi diktatorin për një kohë të gjatë Mobutu. Ndërsa Kabila ishte ende duke punuar në prapaskenë për të marrë pushtetin, ai ia dha të drejtat e minierave në Kipushi një kompanie amerikane. Por dhjetë vjet më vonë, miniera është drejt shkatërrimit. Investimet e huaja të shpresuara nuk u realizuan. Toka nën Kipushin përmban një nga depozitat më të mëdha në botë të zinkut dhe germaniumit, siç shkruan Banka Botërore në një raport.

Si zbuloi Perëndimi minierën e floririt në Kongo ku
Miniera e Kipushit

Për shkak se Kongo nuk kishte burime për të rivendosur minierën, Gécamines filloi të kërkonte një partner të ri financiarisht të fortë në vitin 2006. Rreth një duzinë kompani aplikuan për sipërmarrjen e përbashkët të tenderuar, duke përfshirë United Resources. Kompania, e cila ishte vetëm disa javë e vjetër në atë kohë, ishte e bazuar në adresën e shtëpisë së Schmeriker të Edwin Rüegg, i cili drejtonte një dyqan trupi në të njëjtin vend. Rüegg është konsulli i nderit shqiptar në Zvicër dhe deri para pak kohësh ka qenë kryetar i bordit të drejtorëve të kompanisë letterbox, e cila që atëherë është shndërruar në një kompani Holding dhe tashmë ka ndryshuar emrin e saj dy herë. Kur u themelua, kapitali aksionar ishte vetëm 100,000 franga, 98% e tij i përkiste një biznesmeni shqiptar të quajtur Kastriot Ismailaj.

Në ofertën e saj, United Resources premtoi se do të investonte më shumë se 220 milionë dollarë në Kipushi. Kompania mund të mbështetet në mbështetjen teknike nga Koorporata Shqiptare e Investimeve dhe Holding Serb East Point, shkruante drejtoresha e atëhershme e United Resources, avokatja Rebeca Gaskin-Gain.

Si zbuloi Perëndimi minierën e floririt në Kongo ku
Miniera e Kipushit

Amerikani, i cili jeton në Johanesburg, ka përvojë në marrëdhëniet me zyrtarët afrikanë dhe veçanërish kongolezë. Megjithatë, është e paqartë se si i ka arritur ajo kontaktet e saj në Ballkan. Ndërsa grupi East Point i serbit Zoran Drakuliç është aktualisht aktiv në miniera, pretendimet e tjera në ofertë duken më pak se të besueshme. Gaskin-Gain shkroi se partneri i United Resources, Koorporata Shqiptare e Investimeve, ka një fuqi punëtore prej më shumë se 6000 personash. Në fakt, kompania u regjistrua në regjistrin tregtar shqiptar vetëm në vitin 2005. Dhe aty mund të lexoni gjithashtu se selia e kompanisë në Tiranë është në adresën private të Kastriot Ismailajt, themeluesit të United Resources. Ajo që synohej si referencë për kompaninë Schmeriker rezulton të jetë thjesht një tjetër kompani guackë.

United Resources i përket një grupi që është i lidhur me një sërë kompanish të njohura, sipas ofertës. Biznesi u krye gjithashtu me tregtarin e lëndëve të para me bazë në Zug, Glencore International. Kompania guaskë bën parashikime rozë kur bëhet fjalë për aspektet financiare të projektit. Sipas ofertës së United Resources, Kipushi do të sjellë një total prej më shumë se 1 miliard dollarë në arkat e shtetit kongolez dhe Gécamines. Fluksi neto i parasë vlerësohet në mbi 3 miliardë dollarë, nga të cilat rreth 620 milionë dollarë duhet të rrjedhin drejtpërdrejt në Schmerikon.

Si zbuloi Perëndimi minierën e floririt në Kongo ku
Miniera e Kipushit

Për të siguruar marrëveshjen e partneritetit, kompania Schmeriker tha se dhuroi një total prej 570,000 dollarë për bamirësi. Kjo synon të nënvizojë "angazhimin social" të United Resources, sipas ofertës. Paratë ishin të destinuara për një spital dhe një shkollë fillore në Kipushi si dhe për një spital në kryeqytetin e provincës Lubumbashi. Megjithatë, është shumë e pazakontë që pagesa të tilla të bëhen gjatë një periudhe oferte. Përfitimet e këtij lloji janë përgjithësisht në kundërshtim me një proces të drejtë.

Si zbuloi Perëndimi minierën e floririt në Kongo ku
Miniera e Kipushit

I gjithë ky artikull thekson në mënyrë të qartë se gjithçka është e dokumentuar, për transaksionin e Kastriot Ismailajt, i cili nuk është vetëm njeriu i CEZ-DIA. Ai është personi kyç edhe për minierën e Kongos, e cila është bomba e madhe që pritet të shpërthejë së shpejti.

Po ku është sot konsulli i nderit i Shqipërisë në Zvicër, në momentin kur Ilir Meta ishte ministër i Jashtëm?

Deri më tani ende nuk dihet, pasi mbetemi te një personazh misterioz.

Megjithatë, duket se ky mister po zbardhet edhe nga vetë Ilir Meta që flet për “pentitot” që ja përmend çdo ditë Altin Dumanit në shantazhet e tij të ulëta. A janë penduar Ismailaj dhe Edwin Rüegg? Ky duket se është kyçi i gjithë destabilizimit të kreut të Partisë së Lirisë, i cili çdo 2 orë nuk ka punë tjetër veçse shan e bërtet pa fund. /Pamfleti