Kosova29 Shtator 2023, 20:08

Gjermania: Irrituese kur Vuçiç i “deklaron fajtorët viktima”

Shkruar nga Pamfleti

Gjermania: Irrituese kur Vuçiç i “deklaron fajtorët

Pas përshkallëzimit të dhunës në veri të Kosovës, qeveria gjermane i ka bërë thirrje presidentit serb Aleksandër Vuçiç të veprojë.

Ai duhet të jetë i vetëdijshëm për përgatitjen e tij për paqen në rajon dhe të bëjë gjithçka për të depërshkallëzuar, që premton në Berlin një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme gjermane, shkruan Deutsche Welle.

Por nëse qeveria serbe tani organizon një ditë zie për dorasit e vrarë, kjo nuk do të kontribuojë në çshkallëzim, tha ai. Serbia duhet “të bëjë që të mëdyshje për heqjen dorë nga dhuna”, kërkoi zëdhënësi.

Çfarë është e nevojshme të sqarohet. Është irrituese të shohësh se si presidenti serb “deklaron se fajtorët janë viktima”.

Në veri të Kosovës, sipas informacioneve të tilla, 30 persona të armatosur dhe të maskuar në zjarr ndaj policisë kosovare në një fshat jo shumë të madh kufirit me Serbinë. Më pas ata pushtuan një manastir ortodoks serb. Një oficer policie dhe tre sulmues u vranë gjatë shkëmbimeve të zjarrit, sipas policisë.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti foli për një sulm terrorist të kryer nga kriminelët e inkurajuar nga Serbia. Serbia dhe Vuçiçi i kanë hedhur poshtë akuzat.

Ndërkohë, ish-nënkryetari i partisë serbe në Kosovë, Milan Radoiçiç, përmes një avokati ka pranuar se ka organizuar sulmin. Prandaj ai dha dorëheqjen nga pozita e tij brenda partisë. Sipas njoftimit, as lidershipi serb dhe as ai i serbëve të Kosovës nuk ishin të informuar.