Kosova 9 Prill 2023, 15:41

Liderët e opozitës në Kosovë përkujtojnë Betejën e Koshares: Një prej betejave më të lavdishme të UÇK!

Shkruar nga Pamfleti

Liderët e opozitës në Kosovë përkujtojnë

Liderët e partive opozitare në Kosovë kanë kujtuar përvjetorin e Betejës së Koshares, njërës ndër betejat më të lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi ka thënë se thyerja e kufirit Kosovë-Shqipëri, shënon fillimin e një prej betejave më të lavdishme të UÇK-së.

“24 vite qëkur ushtarët e Brigadës 138 të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të udhëhequr nga heroi Agim Ramadani, i dhanë fund ndarjes së kombit shqiptar, duke thyer kufirin Kosovë – Shqipëri.

Kjo ngjarje shënon fillimin e një prej betejave më të lavdishme të UÇK-së – Betejës së Koshares, e cila forcoi shpresën dhe ngriti moralin në mesin e popullit të Kosovës”, ka shkruar Krasniqi.

Ai ka theksuar se përherë do u jemi mirënjohës për veprën e dëshmorëve dhe veteranëve të Betejës së Koshares.

Ndërkaq kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku u shpreh se mes heronjve të rënë që kanë gjetur pavdekësinë, me të gjallët dhe kujtimet e tyre për mëngjesin që mbanë datën 9 prill, shënuam 24 vjetorin e Betejës së Koshares dhe triumfit ushtarak të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në thyerjen e kufirit shqiptar.

“Kosharja sot na qëndron si tempull rikujtimi për gjithë sakrificën e djemve e vajzave të vendit për të sotmen tonë dhe të ardhmen e brezave që vijnë. Na qëndron si shenjë rikujtimi se çdo ditë e jona sot, është detyrim shërbimi ndaj atdheut tonë të shenjtë – Kosovës”, ka thënë Abdixhiku.

koshare beteja opozita e kosoves