Kosova31 Maj 2023, 17:36

Trazirat në veri të Kosovës, Gjykata e Prishtinës lë në burg dy serbët e arrestuar në Zveçan

Shkruar nga Pamfleti

Trazirat në veri të Kosovës, Gjykata e Prishtinës lë

Gjykata Themelore në Prishtinë ka vendosur masën e paraburgimit për një muaj, për dy personat që u arrestuan gjatë përleshjeve në Zveçan dy ditë më parë.

Ata dyshohet se ishin pjesë e përleshjes mes protestuesve dhe forcave të rendit më 29 maj në Komunën e Zveçanit. Atë ditë, të lënduar mbetën rreth 30 ushtarë të KFOR-it gjatë ndërhyrjes për të shpërndarë protestuesit.

Dy të arrestuarit pritet të përballen me akuzat, “Bashkimi për veprimtari kundër kushtetuese me qëllim të sulmit kundër rendit kushtetues të Republikës së Kosovës”, “rrezikim të personave në mbrojtje ndërkombëtare” dhe “sulm ndaj personit zyrtar”.

Ndërkohë avokati i njërit nga të akuzuarit, R.P., Dejan Vasiç ka paralajmëruar apelim të vendimit në Gjykatën e Apelit.

“Sipas mendimit tim, nuk ka asnjë shpjegim për vlefshmërinë e dyshimeve. Kjo është hera e parë që kam parë dikë që e bazon dyshimin në raportime të mediave, pa ndonjë dëshmi konkrete për atë që janë akuzuar”, tha Vasiç për REL-in.

Protestat në katër komunat në veri të Kosovës me shumicë serbe nisën më 26 maj, kur grupe të serbëve lokalë u grumbulluan para objekteve komunale për të protestuar kundër hyrjes së kryetarëve të rinj shqiptarë të Zveçanit, Zubin Potokut dhe Leposaviqit.

prishtinë zveçan prishtinë