Sport26 Maj 2023, 19:09

“Drejtësi dhe vetëm drejtësi”, Tirana reagon për goditjen ndaj arbitrave: Provokim në limite i tifozërisë sonë qytetare, na kthen vite pas (Video)

Shkruar nga Pamfleti

“Drejtësi dhe vetëm drejtësi”, Tirana reagon për

 

Klubi i Tiranës ka reaguar sot publikisht për ngjarjet e ndeshjes ndaj Bylisit në Rrogozhinë. Skuadra bardheblu, 24 orë pas sfidës dhe pas dënimeve që dha FSHF kundër klubit, por edhe lojtarëve e zyrtarëve që u përfshinë në akte dhune ndaj gjyqtarëve, ka postuar një video ku vajza e presidentit Refik Halili, Goldi, që bën thirrje për drejtësi dhe për të gjithë palët që përbëjnë këtë lojë kaq shumë të ndjekur në vendin tonë.

Përmes një video mesazhi në kanalin zyrtar, Halili kërkon drejtësi dhe vetëm drejtësi, paçka se si do të jetë vendimi përfundimtar. Ngjarja e ndodhur pas ndeshjes së djeshme, sigurisht që nuk i ka hije futbollit shqiptar.

Deklarata e Goldi Halilit:

Ndeshja KF Tirana-FK Bylis, pati një përfundim të trishtueshëm për të gjithë komunitetin bardheblu. Kjo ndeshje e cila u mbyll nga një episod tepër flagrant, siç ishte edhe ajo penallti e akorduar për miqtë në fundin e takimit, arriti të provokonte në limite tifozerinë e klubit tonë.

Një tifozeri e cila ka qenë shembull e qytetarisë në mbështetje të skuadrës së zemrës në të gjithë historinë e klubit tonë. Kjo ngjarje nuk prek vetëm tifozët e Tiranës apo dashamirësit e saj. Kjo është një shuplakë e rëndë ndaj komunitetit të futbollit në mbarë vendin. Futbolli luhet për tifozët dhe KF Tirana ka tifozerinë e saj, e cila jeton çdo ditë me skuadrën futbollit.

Ngjarja e ndeshjes së fundit na kthen shuam vite pas, vite ku futbolli ynë kishte fusha sportive të amortizuara, arbitra të kontestuar për gjykimet e tyre dhe shumë hallka të tjera të cilat na privonin për ato hapa madhorë drejt futbollit profesionist ku ne kemi aspiruar gjithnjë.

Ne sot kemi stadiume moderne të rikonstruktuara, të tjera pritet të ndërtohen, ndër to edhe shtëpia bardheblu, “Selman Stërmasi”. Sapo kemi pritur një final europiane, kemi sisteme VAR, po sjellim risi në futbollin shqiptar si dhe po transferojmë elementë të talentuar drejt klubeve më të afirmuar të Europës. KF Tirana funksionon si një familje me komunitetin e saj dhe do të vijojnë në çdo moment të jetë në çdo moment përfaqësuesja më e denjë e klubit të tyre të zemrës. Distancohemi nga aktet e dhunës dhe nënvizojmë se si dje dhe çdo herë tjetër, kemi zbritur në fushë vetëm për të luajtur futboll.

Ata që gjykojnë në fushë duhet të jenë të drejtë në vendimet e tyre dhe të denjë për uniformën që mbajnë veshur. Të mos harrojnë kurrë që vendimet e tyre peshojnë në mijëra zemra që mbushin shkallët e stadiumit për çdo ngjyrë skuadre, përfshirë edhe atë kuqezi. Dje, këto zemra, u thyen, u tradhtuan dhe fryma me të cilën bërtasin çdo vit tifozët u vodh. Pavarësisht padrejtësive dhe qëllimeve dashakeqe kundrejt punës së tyre, në raste të përsëritura të vendimeve të arbitrave, drejtuesit, stafi dhe lojtarët e klubit, kanë qenë të gatshëm të qetësojnë të gjitha situata duke u sjellë konform rregullave. Asnjëherë nuk gjykuam, por mbrojtëm denjësisht dhe me kulturë mundin e një sezoni të gjatë.

I ftojmë të gjitha palët të reflektojnë.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by KF Tirana (@kftirana.al)

tirana goldi halili