Sport14 Mars 2023, 15:33

Kupa e Shqipërisë/ Tirana i falet ndeshjes së parë, bardheblutë kualifikohen në gjysmëfinale, fitorja me përmbysje e Kukësit nuk mjafton

Shkruar nga Pamfleti
Kupa e Shqipërisë/ Tirana i falet ndeshjes së parë,

Ashtu siç pritej, Tirana kalon në gjysmëfinale të Kupës së Shqipërisë. Pasi kishte fituar 4-1 ndeshjen e parë në Kamëz ndaj Kastriotit, bardheblutë barazuan në kthim 2-2 në “Selman Stërmasi”, duke avancuar më tej me rezultatin e përgjithshëm 6-3.

Sfida u zhbllokua shumë shpejt nga Hasani në minutën e 13 nga pika e bardhë e penalltisë. Në minutën e 24, Najdovski dyfishoi shifrat për bardheblutë. Pjesa e parë u mbyll me fitoren e kampionëve të Shqipërisë me rezultatin e pastër 2-0.

Në pjesën e dytë edhe pse Kastrioti mbeti me 10 lojtarë arriti të barazonte shifrat. Iseni i Tiranës tentoi të largonte topin, por përfundoi duke shënuar golin e parë për Kastriotin. Në minutën e 82, Ajazi rivendosi baraspeshën me 11-metërsh.

Kështu Tirana kualifikohet për herë të 37 në gjysmëfinalet e Kupës së Shqipërisë.

Në ndeshjen tjetër, Teuta është kualifikuar në gjysmëfinalen e Kupës së Shqipërisë, teksa eliminoi Kukësin në çerekfinale.

Pas ndeshjes së parë që u mbyll 2-0 për durrsakët, në ndeshjen e kthimit verilindorët fituan 2-1, por ky rezultat nuk mjaftoi për djemtë e Rrahman Hallaçit.

Gruda për Teutën dhe Rashiti e Taipi për Kukësin, ishin autorët e golave.

Durrsakët kualifikohen në gjysmëfinale me rezultatin e përgjithshëm 3-2, ndërsa verilindorët do të kërkojnë Europën nëpërmjet kampionatit.

tirana kastrioti teuta kukësi kupa e shqipërisë