Sport 8 Prill 2023, 14:36

Ndeshja kundër Southampton, Guardiola: Erling Haaland gati për t’u rikthyer

Shkruar nga Pamfleti

Ndeshja kundër Southampton, Guardiola: Erling Haaland gati për

Erling Haaland gati për t’u rikthyer nga lëndimi për Manchester Cityn kundër Southampton, sulmuesi humbi fitoren e fundjavës ndaj Liverpoolit.

Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola, thotë se Erling Haaland është “gati” të kthehet për ndeshjen e tyre në Premier League në Southampton të shtunën.

“Është gati të kthehet për ndeshjen e tyre në Premier League në Southampton të shtunën. Erling u stërvit dy ditët e fundit, shumë mirë. Ai do të jetë gati” , tha Pep Guardiola.

Haaland humbi fitoren 4-1 të fundjavës së kaluar në shtëpi ndaj Liverpoolit për shkak të një dëmtimi në ijë, por 22-vjeçari u kthye në stërvitje në fillim të kësaj jave dhe Guardiola konfirmoi disponueshmërinë e tij për udhëtimin në stadiumin St Mary.
Guardiola tha se nuk po mendonte të menaxhonte minutat e Haaland përpara ndeshjes së parë çerekfinale të Ligës së Kampionëve të javës së ardhshme kundër Bayern Munich.

“Bayern Munich është mendimi i fundit. Është Southampton. Premier League është çdo ditë, çdo javë”, shtoi ai.

“Haland ka shënuar 42 gola në 37 ndeshje në të gjitha garat këtë sezon për Cityn, duke përfshirë gjashtë hat-trickë, ndërsa norvegjezi gjithashtu kryeson garën e Këpucës së Artë të Premier League me 28 gola, gjashtë përpara Harry Kane të Tottenham.

Guardiola ka këmbëngulur që edhe ai nuk është i sigurt nga shkarkimi pasi kërkesat në klubet e Premier League bëhen gjithnjë e më të mëdha. Një rekord 12 trajnerësh i është treguar dera në ligën më të mirë këtë sezon  pa llogaritur vendimin e Graham Potter për t’u larguar nga Brighton për në Chelsea –dhe Guardiola beson se kultura në Angli ka ndryshuar.

“Rezultatet janë të rëndësishme, por nëse plani funksionon. Në këtë vend kur isha më i ri e kishin traditë të mbanin drejtues, sot me pronarë të ndryshëm dhe me shumë presion dhe me shumë investime… në njërën anë e kuptoj”, tha Guardiola.

southampton pep guardiola manchester city