Sport31 Maj 2023, 17:09

Zvicra publikon listën për ndeshjet ndaj Andorrës dhe Rumanisë, futbollisti shqiptar ftohet pas një viti në kombëtaren helvete

Shkruar nga Pamfleti

Zvicra publikon listën për ndeshjet ndaj Andorrës dhe

Trajneri i Zvicrës, Murat Jakin ka bërë publike listën e futbollistëve të ftuar për ndeshjet e ardhshme kualifikuese të Kampionatit Evropian kundër Andorrës (e premte, 16 qershor 2023, ora 20:45 në Andorra la Vella) dhe Rumanisë (e hënë, 19 qershor 2023, ora 20:45 në Lucern). Nëse i hedh një sy emrave, kemi të bëjmë me nëntë ndryshime.

Stiven Zuber dhe mbrojtësi i krahut Xhordan Lotomba janë rikthyer në skuadër për herë të parë që nga qershori i vitit 2022. Zuber, i cili humbi Botërorin e Katarit për shkak të dëmtimit, po rikthehet në  përfaqësuese pas një sezoni pozitiv me klubin e AEK-ut të Athinës. Xhordan Lotomba vjen pas një edicioni të mirë te skuadra e Nisës në Francë.

Andi Zeqiri u ftua për herë të parë që nga marsi 2022, pasi realizoi 18 gola këtë sezon për FC Basel 1893, ndërsa mbrojtësi i Jang Bojs, Ulises Garsia u paraqit për herë të fundit në nëntor të vitit 2021. Zvicra synon 6 pikë në dy ndeshjet e radhës.

Lista e lojtarëve të thirrur nga trajneri i Zvicrës:

Porta: Kobel, Mvogo, Somer

Mbrojtja: Akanzhi, Komert, Rodrigez, Elvedi, Garsia, Rodrigez (Torino), Lotomba, Shar, Zesiger.

Mesfusha dhe sulmi: Aebisher (Bolonja), Amdouni, Embolo, Frojler, Shaqiri, Sou, Stefën, Vargas, Xhaka, Zakaria, Zuber, Zeqiri.

zvicra kombëtarja helvete kualifikueset e "euro 2024"