Bota27 Shkurt 2023, 07:10

“Çfarë të mire sjell ti?”/ Macron përplaset me demonstruesin gjatë një panairi: Largohu!

Shkruar nga Pamfleti

“Çfarë të mire sjell ti?”/ Macron përplaset me

Presidenti francez hapi edicionin e 59-të të Panairit Ndërkombëtar Bujqësor të Parisit të shtunën, më 25 shkurt, në Porte de Versailles në Paris.

Gjatë gjithë shëtitjes së tij 13-orëshe rreth shfaqjes bujqësore, Macron theksoi se ai nuk do të dorëzohej në asnjë masë që ai kishte propozuar. Nuk bëhej fjalë që ai të hiqte dorë nga reforma e pensioneve, e cila do të rrisë moshën minimale të pensionit nga 62 në 64. Nga reforma e tij e kontestuar te sovraniteti ushqimor, Macron u përpoq për bindje për një sërë temash ndërsa vizitoi “fermën më të madhe në Francë .”

Megjithatë, pasdite, Macron u sfidua nga një aktivist i grupit ambientalist Dernière Renovation, i veshur me një bluzë ku shkruhej “A quoi tu sers?” (“Çfarë e mire je ti?”), i cili i bëri thirrje presidentit të “dëgjojë raportet shkencore” mbi ndryshimet klimatike.

Ndërveprimi ishte pa ndonjë debat.

“Vazhdo, largohu, nëse nuk është diskutim!” Macron u përgjigj i zemëruar. “Ju jeni shembull i një forme të dhunës civile”, vazhdoi ai, “Unë jam zgjedhur nga populli francez, kush ju zgjodhi juve?” Duke dalë nga ky konfrontim, Macron vuri në dukje në kllapa: “Ata emocionohen dhe shprehin mendimin e tyre”.

“Unë nuk i miratoj të gjitha format e dhunës”, përfshirë arrestimet, u përgjigj Macron, kur u pyet në fund të ditës. “Unë nuk jam kreu i policisë,” shtoi ai, duke thënë se po sfidohej nga “të rinjtë e shqetësuar që pretendojnë se “ne të gjithë do të vdesim”.

Një i ri që ai e krahasoi me fermerët që shqetësoheshin se rregullat po ndryshojnë “shumë shpejt”. Ai premtoi se do të vendoste një “kurs të përbashkët”.

macron francë