Bota27 Shkurt 2023, 10:23

Elly Schlein bën historinë në Itali, bëhet gruaja e parë që drejton Partinë Demokratike; Meloni e uron e para nga kundërshtarët

Shkruar nga Pamfleti
Elly Schlein bën historinë në Itali, bëhet gruaja e
Elly Schlein

Pas një përplasjeje të gjatë kokë më kokë, Elly Schlein ka fituar zgjedhjet paraprake të Partisë Demokratike në Itali. Me 80 për qind të votave të shqyrtuara, ai fitoi 53.8% kundrejt 46.2 ndaj Stefano Bonaccini .

Me këtë rezultat, Schlein bëhet sekretarja e parë femër që udhëheq Partinë Demokratike.

Edhe udhëheqësja tjetër e partisë kundërshtare, kryeministrja Giorgia Meloni  e ka uruar përmes një mesazhi.

"Shpresoj që zgjedhja e një gruaje të re për të drejtuar PD-në mund të ndihmojë të majtën të shikojë përpara dhe jo prapa”., tha Meloni.

Rezultatet e qyteteve të mëdha ishin thelbësore për afirmimin e Schlein.

Ajo mori kryesimin në Milano, Romë, Torino, Bolonja, Firence, por edhe Palermo dhe Napoli.

Sekretari në largim i PD, Enrico Letta u shfaq në në Romë dhe pas javësh heshtjeje dhe dha vetëm një koment të shkurtër.

“Ka pasur muaj që kam qenë objekt i njëmijë ironish. Metoda e kongresit ishte e drejtë”, tha ai.