Bota15 Mars 2023, 17:19

Rrëzimi i dronit amerikan mbi Detin e Zi, Kremlini: Po mundohemi ta gjejmë dhe të analizojmë informacionin që ka mbledhur

Shkruar nga Pamfleti

Rrëzimi i dronit amerikan mbi Detin e Zi, Kremlini: Po mundohemi ta

Sekretari rus i Këshillit të Sigurimit dhe ish-shefi i Shërbimit Federal të Sigurisë së Rusisë (FSB) Nikolai Patrushev tha të mërkurën se Rusia do të përpiqet të marrë pjesët e dronit amerikan MQ-9 që ra në Detin e Zi për të zbuluar se çfarë përmbajtjeje ka mbledhur gjatë fluturimit.

Nuk e di nëse do të jemi në gjendje ta marrim apo jo, por duhet ta bëjmë… Dhe patjetër do ta shqyrtojmë. Sa i përket dronit, amerikanët vazhdojnë të thonë se nuk po marrin pjesë në armiqësi. Ky është edhe një konfirmim se ata janë të përfshirë drejtpërdrejt në këto ngjarje, në luftë. Ne duhet të mbrojmë pavarësinë dhe sovranitetin tonë”, tha Patrushev në TV shtetëror rus Rossiya 1.

Ndërkohë nga ana tjetër SHBA ka konfirmuar se nuk e ka rikuperuar dronin që u rrëzua nga një avion luftarak rus mbi Detin e Zi të martën.

"Nuk ishte i sigurt se ne do të jemi në gjendje ta rikuperojmë atë. Ne bëmë më të mirën që mundëm për të minimizuar çdo vlerë të inteligjencës që mund të vinte nga marrja e dikujt tjetër në atë dron”, tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby

 

kremlini droni amerikan