Bota15 Mars 2023, 16:23

Incidenti mbi Detin e Zi, Ukraina: Rrëzimi i dronit amerikan tregon gatishmërinë e Putinit për të zgjeruar konfliktin

Shkruar nga Pamfleti
Incidenti mbi Detin e Zi, Ukraina: Rrëzimi i dronit amerikan tregon
Sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, Oleksiy Danilov

Një zyrtar i lartë ukrainas i sigurisë ka reaguar lidhur me rrëzimin e dronit amerikan që u përplas me avion luftarak rus, incident për të cilin tha se është një "sinjal" i "gatishmërisë" së Vladimir Putin për të zgjeruar zonën e konfliktit.

Në një postim në Twitter sot, Oleksiy Danilov, sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, tha se ky ishte një provokim nga Rusia.

"Incidenti me UAV-në amerikane MQ-9 Reaper, i provokuar nga Rusia në Detin e Zi, është sinjali i gatishmërisë së Putinit për të zgjeruar zonën e konfliktit me përfshirjen e palëve të tjera. Taktika all-in është rritja e vazhdueshme e normave në kushtet e një humbjeje strategjike dhe duke shpresuar se rrethanat do të ndryshojnë", tha ai.

Avioni u përplas dje me dronin amerikan MQ-9 Reaper në hapësirën ajrore ndërkombëtare mbi Detin e Zi, duke shkaktuar rrëzimin e këtij të fundit. Kremlini ka mohuar çdo përfshirje, por thotë se aktiviteti i SHBA-aë pranë kufijve të Rusisë është "shkak shqetësimi".

Deri më tani droni nuk është gjetur, por Sekretari i Këshillit të Sigurimit të Kremlinit, Nikolai Patrushev i tha kanalit televiziv Rossiya-1 më herët sot se rusët do të punojnë për ta tërhequr atë.

droni amerikan ukraina rusia