Bota15 Mars 2023, 16:09

Humbjet e shumta në fushëbetejë, Rusia gati për valën e dytë të mobilizimit; planifikon të rekrutojë 400 mijë ushtarë

Shkruar nga Pamfleti

Humbjet e shumta në fushëbetejë, Rusia gati për valën e

Ministria ruse e mbrojtjes do të nisë një fushatë të re rekrutimi më 1 prill, me synimin për të rekrutuar 400,000 ushtarë profesionistë në ushtrinë ruse, sipas një raporti.

Sipas raportit më 1 prill, në Rusi do të fillojë një rekrutim i ri i ushtarëve me kontratë në ushtri, për këtë Ministria e Mbrojtjes dërgoi urdhra në rajone duke treguar numrin e njerëzve me të cilët duhet të nënshkruhen dokumentet përkatëse.

Disa media rajonale janë publikuar menjëherë numrat e përgjithshëm të ushtarëve me kontratë, me të cilët, sipas planeve të Ministrisë së Mbrojtjes, është e nevojshme të rimbushni kapacitetet e mbetura bosh prej 400 mijë trupash.

Raportohet gjithashtu se të martën, banorët e rajonit të Voronezh përsëri filluan të dorëzojnë fletëthirrje në zyrat e regjistrimit ushtarak, njëjtë si në shtator të vitit të kaluar pas të ashtuquajturit "mobilizim i pjesshëm" i shpallur nga Vladimir Putin.

Autoritetet e rajonit nga ana tjetër mohojnë se do të ketë mobilizim dhe pretendojnë se kjo po bëhet ekskluzivisht për të përditësuar të dhënat e regjistrimit ushtarak.

Botimi Nestka shkruan se zyrat e regjistrimit ushtarak po përpiqen të kompensojnë humbjet e ushtrisë ruse në specialitete të pakta ushtarake, tani këta janë drejtues automjetesh të blinduara dhe gjuajtës.

Thashethemet për fillimin e valës së dytë të mobilizimit në Rusi për shkak të mungesës së fuqisë punëtore për të vazhduar një luftë në shkallë të gjerë në Ukrainë janë shfaqur periodikisht në media që nga fundi i vitit të kaluar. Shërbimet e inteligjencës të disa vendeve perëndimore dhe autoritetet e Ukrainës paralajmëruan për ngjarje të tilla, veçanërisht. Kremlini i ka mohuar dhe vazhdon t'i mohojë këto plane.

Por sekretari i shtypit i Presidentit të Rusisë, Dmitry Peskov hodhi poshtë planet për një valë të dytë mobilizimi.

rusia mobilizimi lufta