Bota15 Mars 2023, 16:39

Presidenti sirian krah Putinit për sulmin në Ukrainë: Moska po lufton neonazistët e mbështetur nga Perëndimi

Shkruar nga Pamfleti

Presidenti sirian krah Putinit për sulmin në Ukrainë: Moska po

Presidenti sirian, Bashar al-Assad ka shprehur publikisht mbështetjen e tij për Rusinë për luftën në Ukrainë gjatë një vizite që pati në Moskë.

Bashar al-Assad i bashkohet një liste shumë të vogël të liderëve që kanë qenë të zëshëm në mbështetjen e tyre për luftën e Vladimir Putinit. Assad mbërriti në Moskë dje dhe sot u takua me presidentin rus në Kremlin. Gjatë takimit televiziv, Assad tha se Rusia po luftonte neonazistët dhe "nazistët e vjetër" që Perëndimi kishte marrë dhe tani po i mbështet.

Si Kievi, ashtu edhe Perëndimi thonë se akuzat ruse se Ukraina është bërë një vatër e nazizmit dhe "rusofobisë" janë pretekst të pabazë për një luftë të paprovokuar agresioni. Rusia është mbështetësi kryesor i Asadit dhe ka një prani të gjerë në Siri, ku lufta civile ka vrarë rreth 500,000 njerëz.

Me mbështetjen e ushtrisë ruse, Assad ishte në gjendje të kthente valën në luftën civile që filloi në 2011 si një kryengritje pro-demokracisë. Putin mund të llogarisë mbështetjen e shumë pak aleatëve ndërkombëtarë.

Në një votim në OKB të mbajtur rreth përvjetorit të parë të luftës muajin e kaluar, shtatë vende votuan kundër një rezolute që bën thirrje për përfundimin e luftimeve dhe tërheqjen e menjëhershme të Rusisë nga Ukraina. Ata ishin Bjellorusia, Siria, Eritrea, Koreja e Veriut, Mali, Nikaragua dhe, natyrisht, Rusia.

assad pushtimi rus ukraina