Bota27 Shkurt 2023, 10:27

Turqia nuk gjen qetësi, goditet nga një tërmet 5.2 ballë

Shkruar nga Pamfleti

Turqia nuk gjen qetësi, goditet nga një tërmet 5.2 ballë

Një tjetër tërmet ka tronditur Turqinë. Mësohet se lëkundja ka qenë me magnitudë 5.2 të shkallës rihter. Epiqendra e kësaj lëkundjeje ka qenë në Malatya.

Deri më tani nuk raportohet për të lënduar apo dëme. Pritet të ketë njoftim zyrtar nga autoritetet.

Kjo është lëkundja e disatë që trondit Turqinë pas tërmetit tragjik që la pas 50 mijë të vdekur në Turqi e Siri.

Aktualisht më shumë se 600 njerëz po hetohen në Turqi për ndërtesat që u shembën nga tërmeti vdekjeprurës.

184 persona u vunë në pranga përfshirë kontraktorët e ndërtimit dhe pronarët e pronave.

Turqia nuk gjen qetësi, goditet nga një tërmet 5.2 ballë