Bota17 Mars 2023, 20:37

Urdhri për arrestimin e Putinit, Zelensky: Deportimi i fëmijëve, akt kriminal

Shkruar nga Pamfleti

Urdhri për arrestimin e Putinit, Zelensky: Deportimi i fëmijëve,

“Do të ishte e pamundur të kryhej një operacion i tillë kriminal si deportimi i mijëra fëmijëve ukrainas në territorin rus, pa urdhrin e liderit të lartë të këtij shteti terrorist”.

Kështu u shpreh presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky për urdhrin e arrestit të lëshuar nga gjykata ndërkombëtare penale ndaj Vladimir Putinit duke e akuzuar këtë të fundit për depërtimin e dyshuar të fëmijëve në ukrainas.

Duke e cilësuar këtë vendim si ‘historik’, Zelensky u shpreh se deportimi i fëmijëve ukrainas dhe fshehja e tyre në Rusi duke i privuar nga çdo mundësi për të kontaktuar me prindërit e tyre, është një politikë e keqe shtetërore e ndërmarrë nga Putin.

zelensky putin arrestime