Bota27 Mars 2023, 13:35

Vendosja e armëve bërthamore në Bjellorusi, përçan Kinën me Rusinë

Shkruar nga Pamfleti

Vendosja e armëve bërthamore në Bjellorusi, përçan

Kina bëri thirrje të hënën për “përpjekje diplomatike” drejt një zgjidhjeje paqësore të krizës në Ukrainë pasi Rusia njoftoi planet e saj për të vendosur armë bërthamore taktike në Bjellorusi.

“Në situatën aktuale, palët përkatëse duhet të përqendrohen në përpjekjet diplomatike drejt një zgjidhjeje paqësore të krizës në Ukrainë dhe të shtyjnë së bashku për t'i dhënë fund tensioneve”, u tha gazetarëve në Pekin Mao Ning, zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme të Kinës.

Në një lëvizje të sigurt për të nxitur tensionet në Ukrainën e shkatërruar nga lufta dhe aleatët e saj perëndimorë, Rusia do të përfundojë ndërtimin e një objekti të posaçëm magazinimi për armët taktike bërthamore në Bjellorusinë fqinje, sipas komenteve të bëra të shtunën e kaluar nga presidenti rus Vladimir Putin.

Rusia tashmë i ka dorëzuar Bjellorusisë kompleksin Iskander, i cili mund të ruajë armë bërthamore, tha Putin.

Megjithatë, Mao kujtoi se pesë shtetet me armë bërthamore lëshuan një deklaratë të përbashkët në janar 2022 për parandalimin e luftës bërthamore, raportoi e përditshmja kineze Global Times.

Sipas Putinit, homologu i tij bjellorus Alexander Lukashenko ka ngritur prej kohësh çështjen e vendosjes së armëve taktike bërthamore ruse në Bjellorusi, të cilat nuk kanë qenë të pranishme atje që nga fillimi i viteve 1990, kur ra BRSS.

“Ne ramë dakord me Lukashenkon se do të vendosim armë bërthamore taktike në Bjellorusi pa shkelur regjimin e mospërhapjes”, tha Putin.

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur prej kohësh armë të tilla në një numër vendesh, kështu që nuk ka asgjë të pazakontë në kërkesën e Bjellorusisë, shtoi Putin.

Putin më vonë tha se Rusia vendosi 10 avionë, të gjithë të aftë për të mbajtur armë bërthamore taktike, në Bjellorusi.

“Dhjetë avionë janë gati të përdorin këtë lloj arme. Ne kemi transferuar tashmë në Bjellorusi kompleksin tonë të njohur, shumë efektiv Iskander, ai gjithashtu mund të jetë një transportues (i armëve bërthamore taktike)”, tha ai.

Moska do të fillojë trajnimin e ekuipazheve në fillim të prillit, tha Putin, duke shtuar se Rusia do të përfundojë ndërtimin e një objekti magazinimi për armët taktike bërthamore në Bjellorusi deri më 1 korrik dhe kontrolli i armëve nuk do të transferohet në Minsk.

Që kur Rusia filloi luftën në Ukrainën fqinje 13 muaj më parë, liderët dhe komentuesit perëndimorë kanë ngritur shqetësime se Moska mund ta bëjë konfliktin bërthamor, shpesh bazuar në deklaratat e palës ruse./Anadolli