Bota 9 Mars 2023, 11:04

Zgjerohet skandali i 'Katargate', del në skenë avokati turk që i dha 75 mijë euro partnerit të Eva Kailit

Shkruar nga Pamfleti
Zgjerohet skandali i 'Katargate', del në skenë avokati turk

Detaje të reja janë zbuluar lidhur me skandalin e 'Katargate' që ka tronditur Parlamentin Evropian. Mediat e huaja raportojnë se një avokat turk i cili ka lidhje të ngushta me presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan i ka dhënë para partnerit të eurodeputetes greke, Eva Kaili, Francesco Georgie.

Avokati turk i identifikuar me emrin Hakan Kamuz i ka paguar Georgit nga viti 2019 deri në vitin 2021 shumën prej 75.000 euro. Vetë avokati turk pretendoi se paratë i dha për "shërbime lobimi etik" në lidhje me konfliktet e armatosura në Siri dhe krimet e luftës në Jemen. Paratë, sipas avokatit me bazë në Londër, i janë dhënë konsulencës Equality me qendër në Milano, të udhëhequr nga Antonio Panzeri dhe Francesco Giorgi. Sipas raportimeve, 200 mijë euro të tjera i janë paguar kompanisë së partneres së Eva Kailit nga një kompani turke, në vitin 2018, kur Pancheri ishte ende eurodeputet.

Por kompania konsulente Equality, e cila u mbyll në vitin 2021 është vënë në shënjestër të prokurorëve në Milano, të cilët po hetojnë “pastrimin e parave” veçmas nga ai i autoriteteve belge që çoi në arrestimin e Pantzerit, Giorgi dhe Kylie. Corriere della Sera zbuloi pak ditë më parë se kompania në fjalë kishte marrë 300 mijë euro nga Anglia dhe Turqia.

Në dëshminë e tij para autoriteteve belge, partneri i Eva Kailit i ishte referuar një farë “Hakan” nga Anglia për të cilin pretendonte se ishte “palestinez”. Mësohet se Giorgi u tha prokurorëve belgë se ishte përgjegjës për lidhjen mes 'Hakan', Panzerit, vajzës së tij Silvia dhe llogaritares së tij, Monica Bellini, sepse ishte i vetmi që fliste anglisht.

skandali i \'katargate\'