Kronike10 Mars 2023, 09:01

Aksidenti i rëndë pranë TEG-ut, identifikohen dy vajzat që ndodheshin në makinë me 20-vjeçarin

Shkruar nga Pamfleti

Aksidenti i rëndë pranë TEG-ut, identifikohen dy vajzat që

Aksidenti i rëndë i ndodhur mbrëmjen e djeshme në autostradën Tiranë-Elbasan, pranë mbikalimit të "TEG", la pas tre të vdekur dhe tre të plagosur.

Mbrëmë u bë i ditur vetëm emri i njërit prej viktimave, përkatësisht shoferit të “Audit”, 20-vjeçari Klevis Ruçaj. Ndërkohë që sot është zbuluar edhe identiteti i dy vajzave që mbetën të vdekura nga aksidenti tragjik. Ato mësohet se janë Erisilda Abedini, 22 vjeçe dhe Sikela Përroj, 23 vjeçe, të dyja banuese në Tiranë.

Por si ndodhi aksidenti tragjik?

Automjeti tip “Audi” me drejtues 20-vjeçarin Klevis Ruçaj, me dy vajza pasagjere në makinë, ka qenë duke udhëtuar në unazën lindore me drejtim lëvizje nga Farka për te rrethrrotullimi pranë një qendre tregtare. Por, për shkak të shpejtësisë tej normave të lejuara, mjeti nuk u fut në rrethrrotullim por u përplas me barrierat anësore duke i çarë ato e duke përfunduar disa metra më poshtë ku u përplas me një mjet tjetër për po udhëtonte drejt Elbasanit, një automjet tip “Honda”, me drejtues shtetasin me iniciale Q. K., rreth 60 vjeç.

Dy vajzat pasagjere humbën jetën në vendngjarje, ndërsa pas disa orësh betejë për jetën në spital, ndërroi jetë edhe shoferi 20-vjeçar. Të plagosur kanë mbetur dhe drejtuesi i “Honda-s” dhe dy pasagjerët e tjerë.

Nga matjet e kryera në terren nga ekspertët ka rezultuar se “Audi” udhëtonte me një shpejtësi mbi 200 km në orë dhe shenjat e para të frenimit i ka pasur vetëm 27 metra larg rrotullimit duke mos pasur asnjë mundësi për shmangien e këtij aksidenti të rëndë.

Kjo zonë edhe më herët ka pasur problem për sa i përket aksidenteve me pasoja kryesisht të mjeteve që udhëtonin nga Elbasani në Tiranë. Këto aksidente sollën edhe nevojën për të rindërtuar rrugën duke krijuar këtë rrethrrotullim që sërish nuk i shmangu aksidentet.

 

 

aksidenti sauk