Kronike10 Qershor 2023, 09:58

Qëlloi me armë zjarri në ajër pas sherrit me një person, arrestohet 55-vjeçari në Berat

Shkruar nga Pamfleti

Qëlloi me armë zjarri në ajër pas sherrit me një

Dy persona kanë rënë në prangat e policisë në Berat pas një konflikti të ndodhur ditën e djeshme.

Uniformat blu bëjnë me dije se i arrestuar është një 55-vjeçari, Ilir Mamurani i cili pas konfliktit për motive të dobta me një 25-vjeçar qëlloi me armë në ajër. Në pranga ka rënë gjithashtu edhe 25-vjeçari Emiljano Zoga për mos kallëzim krimi.

Ndërkohë që është proceduar penalisht edhe vëllai i Mamuranit për posedim të një arme gjahu pa leje. 

“Berat Qëlloi me armë zjarri në ajër, pasi u konfliktua fizikisht me një 25-vjeçar, për motive të dobëta, kapet në kohë rekord, dhe vihet në pranga 55-vjeçari. Në pranga edhe 25-vjeçari, pasi nuk kallëzoi rrethanat e konfliktit. Sekuestrohen arma e zjarrit pistoletë me të cilën u qëllua në ajër dhe një armë gjahu gjysmë-automatike. Procedohet penalisht vëllai i 55-vjeçarit, për posedimin pa leje të armës së gjahut. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Berat, menjëherë pas marrjes së njoftimit se në lagjen “30-vjetori”, ishte qëlluar me armë zjarri në ajër, pas një konflikti midis 2 shtetasve, kanë organizuar punën për zbardhjen e rrethanave të këtij rasti, si dhe për arrestimin e përgjegjësve.

Falë veprimeve të shpejta dhe profesionale procedurale, në kohë rekord, shërbimet e Komisariatit të Policisë Berat, në bashkëpunim me shërbimet e DVP Berat, kanë bërë të mundur kapjen dhe arrestimin e shtetasit I. M., 55 vjeç, banues në Berat, i cili dyshohet se rreth orës 12:00, të datës 09.06.2023, pas një konflikti për motive të dobëta, me shtetasin E. M., ka qëlluar me armë zjarri në ajër. Gjithashtu, për këtë rast u arrestua edhe shtetasi E. M., 25 vjeç, banues në Berat, sepse pas konfliktit, u largua, dhe nuk dha sqarime për rastin. Në vijim, u referuan materialet në Prokurori ku nisi procedimi në gjendje të lirë për shtetasin Sh. M., 49 vjeç (vëllai i shtetasit I. M.), pasi gjatë kontrollit në banesë, iu gjet një armë gjahu gjysmë-automatike, të cilën e posedonte pa leje. Kjo armë gjahu u sekuestrua në cilësinë e provës materiale, së bashku me armën e zjarrit pistoletë me të cilën shtetasi I. M. dyshohet se qëlloi në ajër. Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Berat, për veprime të mëtejshme.”, njofton policia.

aarme zjarri berat arrestim sherr