Politike25 Mars 2023, 19:19

Nis mbledhja e Kryesisë së PS, Rama zyrtarizon sot 61 kandidatët për kryetarë bashkie

Shkruar nga Pamfleti
Nis mbledhja e Kryesisë së PS, Rama zyrtarizon sot 61 kandidatët
Edi Rama duke u futur në selinë e PS

Ka nisur mbledhja e Kryesisë së PS, ku dhe do të bëhet zyrtarizimi i kandidatëve për zgjedhjet e 14 majit. Edhe pse dy orë me vonesë, rreth orës 19.00, Rama ngjiti shkallët e selisë së PS, ku do të diskutojë me anëtarët e Kryesisë për emrat me të cilët do të garohet në zgjedhje. Thuajse pjesa më e madhe e emrave janë bërë të ditur. Rama vendosi që pjesën dërrmuese të kryebashkiakëve ta rikonfirmojë. Vetëm disa bashki janë me pikëpyetje. Pritet që pas mbledhjes së Kryesisë, drejtuesit politikë në qarqe të tregojnë dhe emrat e kandidatëve.

Bashkitë me pikëpyetjet më të mëdha

Bashkia Kuçovë – E papërcaktuar, priten ndryshime

Bashkia Ura Vajgurore - E papërcaktuar, priten ndryshime

Bashkia Bulqizë – E papërcaktuar

Bashkia Himarë - Jorgo Goro, në pikëpyetje

Bashkia Divjakë-E papërcaktuar

Bashkia Patos - E papërcaktuar

Bashkia Librazhd - Ermal Kurti ose Mariglen Disha

 

Emrat e kandidatëve që pritet të konfirmohen

QARKU SHKODËR

Bashkia Shkodër - Benet Beci

Bashkia Fushë-Arrëz - Franc Tuci

Malësi e Madhe - Tonin Marinaj

Bashkia Pukë - Gjon Gjonaj

Bashkia Vau i Dejës – Kristjan Shkreli

QARKU KUKËS

Bashkia Has - Halit Mulaj

Bashkia Kukës - Safet Gjici

Bashkia Tropojë - Rexhe Byberi

QARKU LEZHË

Bashkia Kurbin - Majlinda Cara

Bashkia Lezhë - Pjerin Ndreu

Bashkia Mirditë - Ndrec Deda

QARKU TIRANË

Bashkia Tiranë - Erion Veliaj

Bashkia Kamëz - Rakip Suli

Bashkia Kavajë - Redjan Krali

Bashkia Vorë - Blerim Shera

Bashkia Rrogozhinë - Edison Memolla

QARKU BERAT

Bashkia Berat - Ervin Demo

Bashkia Kuçovë – E papërcaktuar, priten ndryshime

Bashkia Poliçan - Adriatik Zotkaj

Bashkia Skrapar - Adriatik Mema

Bashkia Ura Vajgurore - E papërcaktuar, priten ndryshime

QARKU DIBËR

Bashkia Bulqizë – E papërcaktuar

Bashkia Peshkopi – Rrahim Spahiu

Bashkia Klos - Ilmi Hoxha

Bashkia Mat - Agron Malaj

QARKU VLORË

Bashkia Vlorë – Ermal Dredha

Bashkia Selenicë - Dhimitër Kapaj

Bashkia Delvinë - Majilinda Qilimi

Bashkia Finiq - Kristo Kiço

Bashkia Himarë - Jorgo Goro, në pikëpyetje

Bashkia Konispol - Erges Dule

Bashkia Sarandë - Olti Caci

QARKU ELBASAN

Bashkia Elbasan- Gledian Llatja

Bashkia Belsh - Arif Tafani

Bashkia Cërrik - Andis Sala

Bashkia Gramsh – Besjan Ajazi

Bashkia Librazhd - Ermal Kurti ose Mariglen Disha

Bashkia Prrenjas - Nuri Belba

Bashkia Peqin-Bukurosh Maçi

QARKU FIER

Bashkia Fier - Armando Subashi

Bashkia Divjakë-E papërcaktuar

Bashkia Lushnje - Eriselda Sefa

Bashkia Mallakastër - Qerim Ismaili

Bashkia Patos - E papërcaktuar

Bashkia Roskovec - Majlinda Bufi

QARKU GJIROKASTËR

Bashkia Gjirokastër - Flamur Golemi

Bashkia Tepelenë - Tërmet Peçi

Bashkia Dropull - Dhimitraq Toli

Bashkia Këlcyrë - Klement Ndoni

Bashkia Libohovë - Leonard Hide

Bashkia Memaliaj - Gjolek Guci

Bashkia Përmet - Alma Hoxha

QARKU KORCË

Bashkia Korçë - Sotiraq Filo

Bashkia Kolonjë - Erion Isai

Bashkia Devoll - Eduard Duro

Bashkia Maliq - Gëzim Topçiu

Bashkia Pogradec - Ilir Xhakolli

Bashkia Pustec - Pali Kolefski

QARKU DURRËS

Bashkia Durrës - Emiriana Sako

Bashkia Krujë – Redon Roshi

Bashkia Shijak - Elton Arbana

rama kryesia kandidatet e 14 majit