Kosova31 Maj 2023, 18:58

Frikë nga një përshkallëzim i tensioneve, NATO vë në gatishmëri trupa rezervë në Kosovë

Shkruar nga Pamfleti

Frikë nga një përshkallëzim i tensioneve, NATO vë

Nisur nga tensionet e krijuara në veri të Kosovës, NATO ka vënë në gatishmëri të lartë edhe një batalion rezervë për dislokim në Kosovë, në rast se do të jetë e nevojshme.

Vendimi u bë iu ditur gjatë vizitës së komandantit të Komandës së Forcave të Përbashkëta të NATO-s në Napoli, admiralit Stuart Munsch, në KFOR.

Ky lajm vjen vetëm një ditë pasi NATO vendosi të dislokojë forca shtesë, pasi 30 ushtarë të misionit të saj paqeruajtës në Kosovë, KFOR, u lënduan gjatë përleshjeve me protestuesit serbë në Zveçan.

Diskutimet e tyre [Admiralit Munsch dhe komandantit të KFOR-it, gjeneralmajor Angelo Michele Ristuccia] përfshinin dislokimin e 700 trupave shtesë nga batalioni rezervë i thirrur në Kosovë nga NATO për të normalizuar situatën dhe për të garantuar sigurinë, si dhe dislokimin e mundshëm të një batalioni tjetër rezervë që është vendosur në gatishmëri të lartë, në rast se nevojiten trupa shtesë”, thuhet në postimin e Komandës së Forcave të Përbashkëta të NATO-s në Napoli në Twitter.

nato kosovë trupa shtesë