Kosova30 Maj 2023, 18:03

Përjashtimi nga “Defender 23”, Haradinaj akuza Kurtit dhe Osmanit: Po e kthejnë Kosovën 10 vite pas

Shkruar nga Pamfleti

Përjashtimi nga “Defender 23”, Haradinaj akuza Kurtit dhe

Vendimi i SHBA për të përjashtuar Kosovën nga stërvitja “Defender 23” ka sjellë reagime të shumta në politikën e Kosovës. Veprimi erdhi pas tensioneve në veri, ndërkohë që për ish-kryeministrin Ramush Haradinaj kjo masë është alarm për sigurinë kombëtare. Ai ka akuzuar Albin Kurtin dhe Vjosa Osmanin se po e kthejnë Kosovën dhjetë vite pas.

Albin Kurti e Vjosa Osmani për më pak se tre vjet në pushtet, nuk kanë lënë sukses pa e kthyer përmbys. Ata për kaq pak kohë e kanë kthyer Kosovën dhjetë vjet mbrapa.

Përjashtimi i Kosovës nga ushtrimi i NATO-s “Defender Europe 2023” është alarm për sigurinë tonë nacionale. Duhet të jesh shumë dritëshkurtër që në këtë kohë kaq delikate, të armiqësohesh me krejt botën demokratike?

Shtetet investojnë me dekada për të krijuar miqësi dhe aleanca. Në rastin tonë, del një Albin Kurti e tenton t’i rrëzojë ato. Ka pasur edhe të tjerë në historinë tonë që kanë dashur t'i përmbysin këto aleanca, por Kosova ka qenë më e madhe se sa vogëlsia e tyre dhe ka triumfuar. Ajo nuk ka alternativë tjetër përpos të triumfojë edhe këtë herë.

Populli i Kosovës që është populli më properëndimor i kontinentit, do të dijë t'i ruajë miqtë dhe orientimin e vet. Është i vogël Albin Kurti t'ia ndërrojë orientimin Kosovës dhe popullit të saj.

Ai e ka vetëm një shans, që njëherë në jetën e tij t'ia bëjë një të mirë Kosovës! Të japë dorëheqje qysh sot”, shprehet Haradinaj në rrjetet sociale.

haradinaj kosova shba